Obowiązki gospodarstwa domowego: jak rozpowszechniać

Kiedy wzajemnie zakochani ludzie tworzą rodzinę, wydaje im się, że z łatwością rozwiążą wszelkie problemy finansowe, domowe i inne problemy związane ze wspólnym mieszkaniem i nie wpadną we wspólną pułapkę. Jednak każda para w nim wcześniej czy później się pojawi. Psycholog rodzinny Olga Vidyakova nie powie ci, jak nie wpaść w pułapkę, ale wyjaśni, jak nie dać się złapać.

Kryzysy życia rodzinnego

Ogólnie rzecz biorąc, każdy psycholog opowie ci o tak zwanych kryzysach życia rodzinnego, kiedy wszystko zmienia się tak dramatycznie, że musisz być stale czujny:

  • parowanie
  • początek wspólnego życia
  • pierworodny wygląd
  • pojawienie się drugiego dziecka (pojawienie się wszystkich kolejnych dzieci nie jest momentem kryzysowym)
  • początek okresu szkolnego pierwszego dziecka
  • opuszczenie rodziny pierwszego dziecka
  • opuszczenie rodziny ostatniego dziecka (syndrom „pustego gniazda”)
  • śmierć jednego z małżonków

Poważne choroby, długie okresy bezrobocia jednej lub dwóch osób dorosłych w rodzinie, rozwód, śmierć lub opieka nad długoterminowymi pomocnikami (nianie, babcie) są uważane za osobne okresy kryzysowe. W każdym z tych okresów rada rodzinna będzie dobrym zapobieganiem zaniedbaniom rodzinnym, sprzeczkom i rozwodom. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko jest jasne dla wszystkich: chłopaki, mamy trudne czasy zapisane we wszystkich inteligentnych książkach - omówmy i rozpowszechnimy wszystko. Gdy istnieje gotowość do takich negocjacji, wówczas można przetrwać trudne czasy. Oszczędza to świadomość: są to trudne czasy. Niebezpieczeństwo czeka na rodzinną łódź, w której kryzysy się kończą, a życie staje się lepsze.

Obciążenie zbrojenia

Na początku wszystko idzie dobrze - nawet lepiej niż było ... A potem okazuje się, że to „dobre” dla wszystkich powstaje kosztem każdego.

Mama przyszła do pracy z dekretu - zaczęła spędzać mniej czasu w domu, ale jej lista obowiązków pozostała taka sama.

Choroba jest ciężka i długa - wszystko jest jasne. A potem pacjent wyzdrowiał, ale był już przyzwyczajony, że robił wszystkie swoje rzeczy zdrowe - i nie spieszył się, by je zabrać.

W końcu ktoś po prostu dostał więcej pracy (ale na przykład niewiele więcej pieniędzy, aby przekazać je gospodyni) - jest mniej w domu i nie ma czasu, aby zrobić wszystko, co robił wcześniej. Ale drugi nie zmniejszył swojej pracy, słusznie uważa, że ​​nie powinien zwiększać obciążenia pracą domową ...

Na spotkaniu rodzinnym ulotka listy rzeczy do zrobienia zaczyna się w kręgu. Kolejność jest ustalana, tak jak w grach planszowych - albo zaczynamy od najmłodszych, od tego, który sporządził listę, lub od tego, który pierwszy wstał dziś rano ... Każdy zauważa jedną ulubioną rzecz i przenosi listę dalej. Gdy wszyscy zobaczą przed sobą resztę listy ze wszystkimi niekochanymi czynami i biorą za coś odpowiedzialność - dopóki wszystkie te czyny nie zostaną podzielone na jedno. Wzajemne wypełnianie obowiązków pomaga wszystkim członkom rodziny czuć się jak jeden zespół oraz dodaje siły i spójności. Problem uznaje się za zamknięty, gdy wszystkie obszary odpowiedzialności są zaplanowane.

Od czasu do czasu - przy następnej zmianie okoliczności rodzinnych, wraz ze wzrostem liczby prac domowych, odnowieniem sprzętu gospodarstwa domowego lub po prostu, gdy ktoś z gospodarstwa domowego wymaga przeglądu i redystrybucji, procedurę można powtórzyć. Pomyśl o tym jak o rodzinnym rytuale, o innej grze planszowej. Ale przestrzegaj ustalonych zasad z całą odpowiedzialnością.

Czytaj także:

10 obowiązków domowych, które możesz na kogoś przeważyć.

8 powodów, dla których twoja teściowa cię nie kocha