Ciekawe fakty na temat hipnozy

Występy magików-hipnotyzerów w telewizji każą nam myśleć, że hipnoza jest dla publiczności rodzajem znacharstwa lub banalnej rozrywki. Jednak w rzeczywistości hipnoza ma cele terapeutyczne i jest stosowana w leczeniu chorób psychicznych: fobie, depresja, zaburzenia snu, zaburzenia seksualne, ataki paniki i lęki.

Stan transu światła jest znany wszystkim. Prawdopodobnie zauważyłeś za sobą, jak czasami zanurzasz się w swoim wewnętrznym świecie, myślach, wspomnieniach, fantazjach tak bardzo, że przestajesz zauważać coś wokół. Spojrzenie zamarza w jednym punkcie, zmniejsza się wrażliwość na bodźce zewnętrzne, a odruchy zwalniają. Często ten stan występuje z dużym przepracowaniem, więc psychika radzi sobie z dużą ilością informacji bez uszczerbku dla zdrowia. Hipnoza to głęboki trans. Aby pacjent mógł do niego wejść, rozluźniają go, a następnie działają na jego świadomość za pomocą słów, świateł lub dźwięków. Co ciekawe, niektórzy zapadają w hipnotyczny sen łatwiej niż inni. Zazwyczaj ci ludzie mają większą sugestywność. Naukowcy twierdzą, że hipnoza będzie bardziej korzystna dla takich pacjentów.

Kiedy stosuje się hipnozę

Pomimo faktu, że ludzie stosują hipnozę od ponad 3000 lat, jej badania naukowe rozpoczęły się w XVIII wieku. Dziś trans hipnotyczny wykorzystywany jest głównie w celu pozbycia się nieprzyjemnych wspomnień, leczenia chorób psychosomatycznych i różnego rodzaju uzależnień: alkoholu, narkotyków, gier. Niektórzy zwracają się do hipnoterapeutów, aby rzucić palenie lub schudnąć. Najważniejsze jest to, że pod wpływem hipnozy osoba nieświadomie wykonuje polecenia innych ludzi, a jego zachowanie się zmienia. W ten sposób możesz przejść na zdrową dietę lub zacząć uprawiać sport, przestać odczuwać gniew lub poczucie winy i powoli zaczynać wychodzić z depresji.

Czym jest autohipnoza

Okazuje się, że aby zanurzyć się w hipnotyczny sen, specjalista nie zawsze jest potrzebny. Ty sam możesz zmusić swoją nieświadomość, aby wpłynęła na twoje zachowanie w sposób, którego świadomy nie mógł. Odbywa się to za pomocą głębokiego relaksu, koncentracji uwagi i sugestii. Odliczanie od 100 pomaga się zrelaksować. Możesz także wyobrazić sobie, jak schodzisz po schodach lub przewracasz się nad głową.

Mity i prawda o hipnozie

Czy hipnoza przywołuje zapomniane

W filmach często pokazują, jak po sesji hipnozy osoba nie pamięta, co się z nią stało. W rzeczywistości dzieje się tak tylko wtedy, gdy pacjent naprawdę chce o tym zapomnieć lub gdy osoba prowadząca sesję hipnozy celowo daje taką postawę. Wspomnienia te można łatwo odzyskać za pomocą właściwych poleceń, ale w rzeczywistości pacjent nieświadomie je blokuje. Hipnoza jest również często używana w celu przypomnienia zapomnianego, ale w rzeczywistości prawie niemożliwe jest udowodnienie, że są to prawdziwe wspomnienia. W stanie hipnozy osoba jest bardzo sugestywna; może sobie coś wyobrazić i zmusić się, by w to uwierzyć.

Czy to prawda, że ​​podczas sesji osoba śpi

Słowo hipnoza to starożytna grecka i tłumaczy się jako „sen”. Jeśli dana osoba śpi, to jest nieprzytomny, a jeśli jest nieprzytomny, wówczas nie słyszy niczego, co mówi specjalista. Tak więc pomimo faktu, że podczas sesji osoba pogrąża się w tak zwanym hipnotycznym śnie, nie śpi i zachowuje pełną kontrolę nad swoimi działaniami.

Czy hipnoza jest niebezpieczna

Ta praktyka nie ma przeciwwskazań. „Utknięcie” w stanie hipnozy wbrew plotkom jest niemożliwe. To prawda, że ​​nie zaleca się wprowadzania pacjentów w stan ostrej psychozy w trans - nie przyniesie to rezultatów. A reszta ludzi może zasnąć tylko przez 20-30 minut. W takim przypadku budzą się w zwykłym stanie, ale odpoczywają. Jeśli boisz się zostać marionetką w rękach hipnoterapeuty, pospiesznie cię zniechęcamy. Nie będzie w stanie cię kontrolować. Nawet bardzo dobry specjalista nie zmusi cię do robienia tego, czego nie chcesz. Dlatego jeśli zdecydujesz się rozwiązać swój problem za pomocą hipnozy, musisz mieć bardzo wysoką motywację i chęć pozbycia się wewnętrznego konfliktu.