Czy zakochanie się jest chorobą czy normą?

Euforia, żywe emocje, podniecenie, pożądanie, radość ... Wszystkie te uczucia doświadczamy, gdy jesteśmy zakochani. Z biegiem czasu nowość związku przemija, a wraz z nim wszystkie silne emocje znikają. Wyjaśnia, dlaczego często się zakochujemy, jak nie stać się zakładnikiem romantycznych złudzeń.

„Kiedy człowiek się zakochuje, zaczyna od
który oszukuje samego siebie i ostatecznie zwodzi innych ”.
O. Wilde

Czyjeś hobby przechodzi w dojrzały związek, ale są ludzie, którzy nie mogą żyć bez poczucia nowości, a mianowicie miłości. Tacy ludzie zaczynają od nowa powieści, pomimo rozczarowań w związku, ponieważ tylko stan miłości odżywia ich emocje i nadaje sens życiu. Kiedy nie są zakochani, są z konieczności przygnębieni. Co to jest: romantyzm, styl życia czy jedna forma zależności?

Marzenia i rzeczywistość

W pogoni za ideałem

Siergiej ma żonę i dziecko, ale nie może żyć bez pasji. Młody mężczyzna ożenił się wcześnie i głęboko uważa, że ​​jego żona nie jest kobietą, której potrzebuje. Jest oczywiście dobrą gospodynią domową i cudowną matką, ale wciąż czegoś jej brakuje. Za każdym razem, zakochując się w nowej dziewczynie, Siergiej ma nadzieję, że w końcu znalazł swój ideał i odtąd wszystko będzie jak w snach. „Jestem romantykiem i wierzę w najlepsze” - powtarza.

Jedna z jego ulotnych powieści ostatecznie uzyskała status drugiej, nieoficjalnej rodziny. Ale gdy tylko to się stało, Siergiej stracił zainteresowanie swoją kochanką i znalazł nowy przedmiot dla pasji. Teraz ma dwie rodziny i nadal się zakochuje. Teraz można powiedzieć, że ma szczęście - jego następna pasja mieszka w innym mieście, a niemożność głębszego związku nadaje im romantyczny akcent i gwarantuje czas trwania.

Alina ma już 37 lat, jest bardzo atrakcyjna, cieszy się dużą popularnością wśród mężczyzn. Niestety wszystkie jej powieści nie kończą się poważnym związkiem. „Jestem optymistką i wierzę, że spotkam mojego księcia!” Ona wierzy, rozstając się z innym kochankiem, który nie spełnił jej nadziei.

Osoba wiecznie zakochana niekoniecznie jest w stanie samotności. Może mieć rodzinę i dzieci. Ale nigdy nie jest to przeszkodą w ciągłym poszukiwaniu ideałów i nowych wrażeń. Jeśli jest rodzina, to kiedy związek się kończy, „romantyk” powraca do swojego zwykłego i nudnego życia, żałując utraconych iluzji.

W niewoli własnych złudzeń

Strach przed intymnością

Alla zawsze była popularna wśród mężczyzn, ale wszystkie jej powieści trwały nie dłużej niż sześć miesięcy, a najdłuższe - cały rok. Chodzi o to, że Alla zawsze starała się pozostać tajemnicza i nieprzewidywalna, lubiła samą grę miłości, romansu, flirtowania, ale wcale nie była zainteresowana byciem sobą. Gdy tylko związek zaczął nabierać poważnej konotacji, dziewczyna natychmiast znalazła kilka wad u swojego partnera lub zorganizowała kontrole, których nikt nie mógł znieść. Mimo to Alla szczerze cierpiała z tego powodu, że nie mogła spotkać odpowiedniego mężczyzny.

Emocjonalna próżnia

Olesya czuje się szczęśliwa i pełna tylko w miłości. Jeśli w jej życiu osobistym zarysowana jest stagnacja, popada w głęboką depresję. Dziewczyna absolutnie nie może być sama - ciągle musi z kimś porozmawiać, coś zrobić. Nie może być sama ze sobą, ponieważ zaczyna myśleć o tym, jak nudne i nieszczęśliwe jest jej życie. Wszystko zmienia się, gdy tylko pojawia się nowa miłość. Dziewczyna ulega transformacji, w życiu pojawia się sens i inspiracja.

Ci, którzy potrzebują silnych emocji, pasji, potrzebują adrenaliny - to znaczy ci, którym brakuje emocji w prawdziwym życiu, dążą do ekscytujących romansów. Potrzeba ich jest tak silna, że ​​człowiek wpada w prawdziwy związek miłosny. Nie obchodzi go, czym tak naprawdę jest przedmiot jego pasji. Najważniejsze są emocje i popęd, które on zapewnia.

Od pewnego czasu istniejąca próżnia emocjonalna jest wypełniona i człowiek czuje się dobrze. Gdy minie euforia, okazuje się, że obok niego nie marzyłeś. Rezultatem jest rozczarowanie i depresja.

Osoba cierpiąca na pustkę jest gotowa zakochać się od nowa, jeśli tylko nie zostałaby sama z sobą i ze swoją pustką. Miłość jest w stanie napełnić duszę radością bardziej niż jakakolwiek inna pasja. Miłość może zaspokoić oba rodzaje głodu - zarówno duchowego, jak i emocjonalnego.

Ucieczka przed problemami

Lena nie lubi swojej pracy i faktu, że nadal mieszka z rodzicami. Za każdym razem, gdy zaczyna myśleć o tym, jak rozwiązać te problemy, coś jej powstrzymuje. Zwykle jest to kolejna miłość.

Ivan od dawna nie jest zadowolony ze swoich relacji z żoną - nieustannie się kłócą i stają się dla siebie niczym obcy. Był zmęczony nudnym życiem, miał dość rozwiązywania codziennych problemów i tak naprawdę nie chciał wracać do domu. Zamiast podjąć przynajmniej decyzję (nawiązanie związku lub zerwanie), Ivan wybiera się na wakacje z inną dziewczyną.

Poznał ją niedawno, ale już się zakochał. Mężczyzna wraca z podróży, zainspirowany nowym uczuciem, a wszystkie problemy są przenoszone na dalszy plan. Ivan jest szczęśliwy, ponieważ nic nie trzeba zmieniać, ponieważ jest taki dobry.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak miłość pomaga nam zapomnieć o innych problemach? Jesteś pochłonięty uczuciami, szybując w chmurach i nie chcesz nic robić, tylko cieszyć się miłością. Nawet jeśli powieść nie odnosi sukcesu, wciąż zapominamy o naszych problemach, ponieważ jesteśmy w pełni zaangażowani w rozwiązywanie problemów miłości.

Niektórzy ludzie nawiązują relacje, ponieważ brakuje im życiowych celów, pasji. Ci ludzie nie próbują rozgryźć własnych motywacji, lecz sztucznie tworzą cel życia - wymyślają miłość. Wcześniej czy później taki związek się skończy, a osoba ponownie pozostanie sama z sobą.

Sposoby rozwiązania problemu

Oczywiście przy pomocy państwa, które daje miłość, ludzie próbują uciec od siebie. Niestety to podejście do własnego życia zależy od zakochania. Okazuje się, że osoba zastępuje związek przyjemnością fizyczną lub emocjonalną partnera, czyli używa go jako narkotyku. Zakochanie wychodzi na pierwszy plan, a wszystko inne, niezbyt przyjemne, cofa się.

Im dłużej dana osoba próbuje rozwiązać swoje problemy w ten sposób, tym większa dawka infuzji, której potrzebuje. Błędem jest opinia, że ​​ludzie, którzy są zbyt kochliwi, są po prostu hiperseksualni - w rzeczywistości kierują się nie temperamentem, ale banalnym strachem.

Tylko akceptując siebie, możesz uwolnić się od nałogów i obaw. Tylko wypełniając swoje życie znaczeniem, możesz zbudować szczęśliwy związek, który nie wymaga ciągłego dopingu.

Zrozum siebie i znajdź godny cel życiowy. Aby to zrobić, zwróć się do medytacji, książek, które skłaniają cię do myślenia, do specjalisty, który pomoże przeanalizować prawdziwe przyczyny twojej samotności, depresji, nudy i niezadowolenia z życia, a także znaleźć możliwości realizacji. M

Wyrusz w podróż, w której możesz spokojnie zastanowić się nad swoim życiem i jego znaczeniem.

Naucz się czerpać emocje z czegoś innego, co wypełnia twoje życie. Hobby, sport, podróże, ważny i motywujący cel życiowy, rozwój zawodowy, własny biznes, działalność charytatywna. Im bardziej jesteś wypełniony emocjonalnie, tym mniej potrzebujesz zewnętrznych bodźców, aby poczuć szczęście.

Zorganizuj sobie czas wolny, nie licz na to, że ktoś Cię zabawi. Zrób listę wszystkich rzeczy, które lubisz, ożyw swoje myśli. Tylko w ten sposób nauczysz się cieszyć własnym społeczeństwem i nie będziesz zależał od obecności miłości i zewnętrznych bodźców.

Rozwijaj swoją osobowość, poświęcaj temu czas, wtedy możesz rozpoznać osobowość w innej osobie, a nie sposób na wypełnienie wewnętrznej pustki. Samorozwój i rozwój osobisty zwiększą samoocenę, przestaniesz ją zwiększać kosztem innej osoby, ciągle zakochując się.

Rozpoznaj rzeczywistość innej osoby, lepiej ją poznaj, okaż zainteresowanie nią, a nie tylko emocje. Być może wtedy naprawdę możesz go pokochać.

Żyj prawdziwym życiem, rozwiązuj swoje problemy i nie uciekaj od nich, będąc zbawionym przez miłość. Jak tylko to się stanie, twoje życie, relacje z partnerem staną się lepsze.

Kochaj siebie i przestań odtwarzać obraz, który nie jest prawdziwy. Nie stawiaj barier między tobą a partnerem w postaci fikcyjnych ról.

Ekaterina GORSHKOVA,
psycholog doradczy

Zdjęcie: shutterstock.com