Jak komunikować się z kimś, kto cię wkurza?

Nieprzyjemna, irytująca osoba może czasami zmienić nasze życie w tragedię. Ale dlaczego zdarza się, że reagujemy spokojnie na kogoś, nawet jeśli naszym zdaniem jest całkowicie w błędzie i działa inaczej niż to, co robimy, i reagujemy na kogoś boleśnie i silnie, nawet jeśli widzimy tę osobę po raz pierwszy i ostatni? Te i inne pytania zadał psycholog.

Jak rozszyfrować swoje uczucia?

Twój wróg jest twoim odbiciem

Psychologia opiera się na fakcie, że jeśli jakaś osoba jest dla nas nieprzyjemna, przyczyną tego jest projekcja. Projekcja jest mechanizmem ochronnym opartym na tym, że jakość wypartą z osobowości przypisuje się innej osobie. Denerwuje nas to, na co nie pozwalamy sobie robić lub na co nie pozwalamy.

Nieprzyjemni ludzie to często nasi krewni: partnerzy, dzieci, rodzice. A potem to nie tylko zatruwa życie ciągłą obecnością w nim irytującej osoby, ale także niszczy relacje, powoduje poczucie winy lub wstydu.

Jeśli stwierdzisz, że naprawdę rzutujesz na drugą osobę wszelkie stłumione cechy swojej osobowości, nie oznacza to, że z pewnością musisz usunąć projekcję.

Oznacza to, że możesz zwiększyć swoją siłę. Siła wzrasta, ponieważ tłumiona jakość jest zintegrowana z osobowością i przywraca integralność osoby.

Ćwiczenie siły wroga

Pamiętaj o osobie, która jest dla ciebie nieprzyjemna, lub abstrakcyjnej postaci, która uosabia nieprzyjemną i irytującą cechę. Opisz to na głos lub szczegółowo. Powiedz nam, jak bardzo cię denerwuje, jak bardzo cię nie lubi. Jaką osobą jest on zły, zadowolony z siebie, oskarżający, krytyczny, niezadowolony, odrzucający, sarkastyczny, narzekający, arogancki itp.?

Elena SULTANOVA,
psycholog doradczy

Zdjęcie: shutterstock.com