Wypalenie emocjonalne: przyczyny i sposoby zapobiegania

Jeśli z powodu ciągłego stresu czujesz się rozczarowany, bezradny i całkowicie wyczerpany, możesz mieć zespół wypalenia zawodowego. Problemy lawinowe narastają, wszystko wokół wygląda ponuro, tracisz zainteresowanie wszystkim. Często wypalenie emocjonalne jest plagą ludzi, którzy są niespokojnie podejrzliwi i ciągle wątpią w siebie. Działają, dopóki się nie wypalą, w wyniku czego czują się najbardziej nieszczęśliwi na planecie. Wypalenie staje się zagrożeniem nie tylko dla pracy, ale także dla zdrowia, a także życia osobistego. Czym jest wypalenie emocjonalne i jak sobie z tym poradzić, mówi psycholog Anastasia Mostovskaya.

Co to jest wypalenie emocjonalne?

Oczywiście większość z nas ma dni, kiedy się nudzimy, jesteśmy bardzo zajęci pracami domowymi lub nie doceniliśmy naszych sukcesów. Zdarza się, że aby rano wstać z łóżka, musisz podjąć wysiłki Herkulesa. Jeśli czujesz się tak cały czas, prawdopodobnie jesteś emocjonalnie wypalony.

Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania psychicznego i fizycznego, który występuje w wyniku nadmiernego i długotrwałego stresu. Syndrom występuje, gdy nie możesz poradzić sobie z napiętymi sprawami i spełnić czyjeś wymagania. Gdy stres się utrzymuje, zaczynasz tracić zainteresowanie i motywację, nie możesz produktywnie pracować. W rezultacie stajesz twarzą w twarz z poczuciem bezradności i beznadziejności, cynicznym i rozgoryczonym.

Czym wypalenie różni się od stresu?

Wypalenie może być spowodowane ciągłym stresem, ale to nie to samo. Stres wymaga zbyt dużej presji, którą można pokonać jedynie przy pomocy ogromnych zasobów fizycznych i psychicznych. Ale ludzie, którzy są zestresowani, wciąż mogą marzyć, że jeśli w końcu przejdą kontrolę, poczują się lepiej. Główne słowo opisujące wypalenie zawodowe nie wystarczy . Wypalone osoby czują się puste, pozbawione motywacji i obojętne. Nie wierzą i nie mają nadziei, że zmiana na lepsze może nastąpić w życiu. I choć stres na sobie można łatwo wyczuć, wypalenie często pozostaje niezauważone.

Objawy wypalenia zawodowego

 • Każdy dzień staje się nieznośnie ciężki
 • Praca w biurze lub w domu wydaje się stratą czasu.
 • Ciągle czujesz się wyczerpany
 • Większość dnia spędzasz na robieniu rzeczy, które uważasz za głupie lub nudne.
 • Czujesz, że nic, co robisz, nie jest cenione

Dlaczego się wypalamy?

W wielu przypadkach przyczyny wypalenia leżą w pracy. Zagrożone są przeciążone osoby, których praca nie jest doceniana. Może to być albo pracownik biurowy, który nie miał urlopu od dwóch lat, albo matka, która wychowuje troje dzieci, wykonuje prace domowe i opiekuje się starszym ojcem. Poznasz siebie, jeśli:

 • Pracuj za dużo, nie znajdź czasu na relaks i pogawędkę z przyjaciółmi
 • Biorąc zbyt dużą odpowiedzialność i nie otrzymując pomocy od innych
 • Za mało snu
 • Są perfekcjonistą
 • Z pesymizmem spójrz na siebie i otaczający cię świat.
 • Poczuj, że musisz wszystko kontrolować. Nie chcę delegować spraw
 • Obniżyłeś odporność i często chorujesz, masz bóle głowy lub bóle mięśni
 • Twój apetyt się zmienił, a zaburzenia snu

Jak zapobiec wypaleniu emocjonalnemu?

1) Rozpocznij dzień od relaksującego rytuału. Zamiast od razu wyskoczyć z łóżka, spędzić tam dodatkowe piętnaście minut, medytować, jak się rozciągnąć lub poczytać, co lubisz.

Samemu trudno jest poradzić sobie z wypaleniem emocjonalnym, lepiej skontaktować się ze specjalistą, który wybierze dla ciebie terapię. Jeśli jednak czujesz w sobie siłę, możesz zastosować jedną lub więcej strategii.