Kompleks gospodyni domowej

Termin ten mocno wpisał się w słownictwo nie tylko profesjonalnych psychologów, ale całej wykształconej ludzkości. W uogólnionej formie to wyrażenie oznacza błędne koło niekończących się obowiązków domowych, doprawione lekką goryczą utraconych możliwości i znaczną częścią samozaparcia. Błędne koło, z którego kobieta z jakiegoś powodu nie może lub nie chce się wyrwać. Ale po bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że ten bardzo skomplikowany okaz jest bardzo różnorodny w rzeczywistych przejawach życia i tylko bezstronna analiza konsultanta rodzinnego pomoże rozpoznać go w różnych losach kobiet.

Dokonam rezerwacji od razu. Jest wiele kobiet, które oddając się rodzinie, znalazły swoje szczęście. Dla niektórych proces wychowywania dzieci jest przyjemnością, inni uwielbiają gotować i robić zakupy, inni czerpią satysfakcję seksualną, zaspokajając tylko kaprysy swojego ukochanego „Sułtana”, czwarte z nich robi na drutach, dekoracja wnętrz lub kwiat rośnie w hobby hazardu ...

Ale nie wszystkie kobiety, które porzuciły działalność zawodową ze względu na rodzinne palenisko, są szczęśliwe. Nawiasem mówiąc, mam na myśli nie tylko tych, którzy w ogóle nie pracują, ale także tych, którzy „pozostali w jednym miejscu” przez całe życie, nie zainteresowani rozwojem kariery ani nawet najmniejszym rozszerzeniem i komplikacją swoich obowiązków. W naszym kraju jest wiele takich kobiet. Za symboliczną pensję są wymienione w różnych biurach, robiąc na drutach swetry dziecięce i męskie skarpetki, biegając na targ w porze lunchu i czekając tylko na koniec dnia roboczego, aby całkowicie zapomnieć o pracy. Te kobiety, które są głęboko obojętne na swoją pracę (lub nawet szczerze ją nienawidzą), można również bezpiecznie zaklasyfikować jako gospodynie domowe.

Tak więc indywidualne „gospodynie domowe”, zdając sobie sprawę, że wiele tracą w życiu, ograniczając swoje zainteresowania tylko do swoich rodzin, niemal natychmiast lub po wielu latach wciąż znajdują siłę, by „przerwać błędne koło” . Czasami dzieje się tak zgodnie z zasadą „jedwabnej rewolucji”: zaskoczeni członkowie rodziny wkrótce pogodzą się ze zmienionym statusem „mamusi” i ma prawo do częściowo niezależnego życia. Ale często, aby uzyskać wolność, kobieta musi „rozerwać się krwią” z uwikłanych więzi rodzinnych.

Tak czy inaczej, po przejściu wielkiej lub małej męki kobieta w końcu zyskuje upragnioną niezależność i może już się nią cieszyć lub żałować za swoje fałszywe pragnienie.

Ale najsmutniejszym rezultatem dla kobiety, która nie jest zadowolona ze statusu gospodyni domowej, jest całkowity brak działania. Z tego czy innego powodu nie odważy się podjąć odpowiedzialnego kroku, zadeklarować swoje osobiste potrzeby i pragnienia, i nadal ciągnie nienawistny pasek domu. Źle emocjonalnie, słabnie fizycznie, cicho umiera duchowo. Niestety, poświęcenie w domu z reguły jest nie tylko nie doceniane, ale w ogóle nie zauważane. Mijają lata i coraz trudniej jest zdecydować się na zmianę ... To kobiety stają się klientami psychoanalityków, wierząc, że ich sytuacja jest wyjątkowa z powodu ich beznadziejności.