Kochaj swoje ciało

Żyjemy w społeczeństwie, w którym ustalono, że niektóre części ciała muszą być ukryte przed wzrokiem ciekawskich ubrań. Nasi starożytni przodkowie nie znali takich problemów i nawet dzisiaj wiele plemion afrykańskich wcale nie podziela naszej cywilizowanej opinii na ten temat. Przyszłość prawdopodobnie będzie w stanie dokonać poważnych zmian w takim zestawie.

W różnych czasach i wśród różnych ludów istniało tabu dotyczące demonstracji różnych części ciała. Stary śmieszny dowcip opowiada, jak Turczyka, która znalazła się bez koca na głowie, gdy gość niespodziewanie podszedł do męża, podniósł spódnicę, by szybko zakryć twarz. Może się to wydawać dziwne, ale style zachowania i zwyczaje różnią się w zależności od grupy ludzi.

W rezultacie wszyscy przestrzegamy pewnych ogólnie przyjętych zasad, chociaż w domu nie zawsze zachowujemy się tak samo. Wielu z nas jest obojętnych na nagość w kręgu rodzinnym, podczas gdy inni czują się zawstydzeni nawet w intymnej atmosferze, która powstawała przez długie lata małżeństwa. Szczerze mówiąc, zupełnie nie ma znaczenia, jak ludzie zachowują się w domu w jednym lub innym przypadku, najważniejsze jest to, że nie popadają w skrajności. I przekonali o tym swoje dzieci, ponieważ wcześniej czy później ten problem pojawi się przed nimi.

Przede wszystkim musimy jak najdokładniej określić, jaki rodzaj postawy zamierzamy zaszczepić naszym dzieciom - czy będzie to korzystne, czy niekorzystne. Oczywiście staramy się przekazać im prawidłową ideę zdrowego ciała. Nie chcemy, aby byli oburzeni ogólnie przyjętymi zasadami lub, przeciwnie, wstydzili się swojego nagiego ciała, czuli się zawstydzeni nawet osobami tej samej płci lub podczas wizyty u lekarza.

Właściwe podejście do ciała, do nagości, ma miejsce wtedy, gdy narządy płciowe nie są uważane za podłe i nieprzyzwoite. Niestety, wiele osób dorasta z podobnymi poglądami purytańskimi i wstydzi się tych ciał. Jeśli pomyślisz o tym, jak wiele osób zwraca uwagę na paznokcie i kosmetyki, wydaje się niewiarygodne, że jednocześnie mogą zaniedbywać te części ciała, choć zasługują na znacznie większą uwagę.

Trudno cieszyć się rzeczami, których się wstydzimy. Najgorsze, co możemy zrobić dla naszych dzieci, to pozbawić je zdolności do czerpania radości z własnego ciała. Jeśli nauczymy ich, jak cieszyć się jedzeniem, zapachami, a także z ich ciał, wówczas daliśmy im szansę na cieszenie się życiem.

Tymczasem dorośli nie będą w stanie zaszczepić dziecku prawidłowego stosunku do nagości, nie pozwalając dzieciom widzieć się nago. Kiedy pokażemy dzieciom, że one same nie wstydzą się swoich ciał, one również nie odczują tego uczucia. Jeśli będziemy szanować ogólnie przyjęte standardy przyzwoitości, nauczą się ich szanować, a stanie się to naturalnie, po prostu, bez uprzedzeń. Na przykład musisz zgodzić się wziąć prysznic ze swoim 5-letnim synem, kiedy tego potrzebuje, ale w innym przypadku możesz mu odmówić. Musisz zachowywać się tak, jakbyś wczoraj chciał razem umyć pod prysznicem, ale dziś po prostu nie chcesz. Standardy higieny osobistej, które ustaliliśmy dyskretnie, bez rygoru, stają się w końcu dobrym nawykiem.

Jednym słowem należy pamiętać, że nadmierna skromność lub, przeciwnie, jej brak u dziecka jest wynikiem nie tylko naszego zachowania w kręgu rodzinnym.

Teraz prawie żaden z dzisiejszych rodziców nie uważa i dziękuje Bogu, że można kontrolować tak naturalną funkcję, jak funkcja seksualna, utrzymując dzieci w ciemności i ignorancji. Jesteśmy świadomi, że strach i ignorancja mogą prowadzić do chorób. Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić dzieciom, nie ukrywając się, że organy te są powołane do spełnienia dwóch najważniejszych funkcji życiowych - seksualnego i oczyszczania - i dlatego należy je traktować jako najważniejsze części ciała.