Magiczny świat dziecka

Świat dziecka i świat dorosłych ... Dwa państwa żyjące według własnych praw. Lub nawet dwie planety krążące wokół różnych gwiazd. I prawie zapomnieliśmy, że kraj dzieciństwa nie żyje zgodnie z naszymi dorosłymi prawami; rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni, wcale nie mają jakości, z którą jesteśmy zaznajomieni.

Dziecko wspina się wszędzie i opiera się na wszystkim, leży na podłodze i wędruje przez kałuże, krzyki i grzywki, upuszcza i chwyta, zadaje pytania i rozprasza rzeczy, rysuje na tapetach i rysuje meble ... Nie rozumiemy wiele, nie lubimy, przeszkadzamy. I zaczynamy dyktować nasze warunki dziecku, ustalać zasady, ograniczać go do zakresu. Jaki jest najczęstszy sposób korygowania dzieci, zatrzymywania się, ingerowania w ich życie i robienia wszystkiego po swojemu?

Najczęściej są to komentarze. Pamiętaj, jak duże mamy na stanie takie wyciągi!

Zgadzam się, że prawie wszyscy rodzice wymawiają te frazy. Ale nie wszystkie z nich są niestety ograniczone. W końcu są dzieci z bardzo „niewygodnymi” zachowaniami. Na przykład osoby pobudliwe, które mówią głośno, wykonują wiele gwałtownych ruchów, łatwo się rozpraszają. Lub dzieci są powolne, zahamowane. Lub nieśmiała i nieśmiała w komunikacji. Jest tak szczególnie w przypadku wielu komentarzy. Kontynuujmy naszą listę.

Pokaż swojemu dziecku, co o nim pamiętają, kochaj je tak łatwo, jak łuskanie gruszek. „Co teraz robisz? W co grasz? Kim teraz jesteś? Potrzebujesz czegoś? Pomóż? Co złościsz się? Co lubisz? Czego się boisz? O czym marzysz?” Zamiast dyżurnych zadaj następujące pytania: „Ile masz lat?” i „Kogo bardziej kochasz - mama czy tata?” - świat gier dziecięcych, nadzieje i doświadczenia znów się otworzą: „Jak wspaniale jest skakać na kanapie - latasz i upadasz!” „Nie jestem w pyle, ale tygrys na straży w zasadzce”. „Jak mam cicho uruchomić samochód, jeśli nie chce się uruchomić i muszę zrobić dr-dr-dr?”, „Jestem małpą, tato, jesteś palmą, teraz będę cię wspinał!”, „To nie jest na podłodze, Pływam, jestem dużą rybą; rzucaj, wędką, jeszcze raz, nie chcę od razu łapać ”. „A obrus jest bardzo potrzebny lalce - to jej pociąg, ona jest księżniczką, bez pociągu nie można ...”