6 codziennych nawyków sprzątania, które Ci się przydadzą

Naucz się cieszyć czyszczeniem

Problemem wielu ludzi jest to, że nie mogą pogodzić się z faktem, że czyszczenie nie jest wyczerpującym procesem lub ciężką pracą, ale bardzo pozytywnym i pożytecznym działaniem. Dlatego zamiast odkładać czystość na nieznany okres, po prostu spróbuj przekształcić ten proces w zabawne zajęcie. Na przykład włącz ulubioną muzykę i zgodnie z rytmem tańca przerób wszystkie zebrane obowiązki domowe. Nawiasem mówiąc, możesz połączyć biznes z przyjemnością - i nauczyć się postrzegać sprzątanie, a nie rutynę, i pozbyć się dodatkowych kilogramów z powodu aktywności fizycznej. Innymi słowy, nie możesz wydawać pieniędzy na subskrypcję klubu fitness, ale uzyskać wymarzoną sylwetkę podczas wykonywania obowiązków domowych.

Użyj reguły dwóch minut

Jeden ze znanych teoretyków produktywności i efektywności osobistej, David Allen, wynalazł własną technikę zarządzania czasem. Geniusz tej techniki polega (oczywiście między innymi) na tym, że jeśli rozwiązanie problemu zajmuje mniej niż dwie minuty, zrób to bez wahania. Na przykład wyrzucanie rzeczy do prania, naciskanie przycisku pralki, zbieranie porozrzucanych rzeczy na podłogę, strzepywanie kurzu, wyrzucanie śmieci, podlewanie kwiatów i inne „domowe przyjemności” nie zajmą ci tyle czasu, więc po co je odkładać na później? Sprowadź te działania do automatyzacji, a nie będziesz musiał organizować męczącego wiosennego sprzątania - wszystkie rzeczy zostaną trochę przerobione.

Zrób trochę, ale codziennie

Eksperci nalegają, aby nie gromadzić śmieci i nie doprowadzać mieszkania do spustoszenia oraz przeznaczać 10-15 minut w ciągu dnia na posprzątanie jednej sekcji. Na przykład sam zdecyduj, że w poniedziałek zwracasz uwagę na kuchnię, we wtorek - salon, w środę - sypialnię i tak dalej. Pomoże to prawidłowo rozłożyć ładunek i nie stracić z oczu niczego ważnego. Jeśli doskonale przestrzegasz tej zasady, cały Twój dom będzie wyglądał tak, jakbyś właśnie zaprosił ekspertów z firmy sprzątającej lub sam spędziłeś cały dzień ze szmatką i detergentami.

Rozproszone - usuń

Kolejną zasadą czystości, na którą należy zwrócić uwagę, jest czyszczenie tak szybko, jak to zauważysz. Na przykład ty lub dziecko rozlałeś coś (odziedziczone zwierzęta, pozostawiono wełnę, obgryzałeś swoje ulubione buty, przewróciłem kwiaty i tak dalej), a następnie nie zostawiaj tego do lepszych czasów, nie czekaj, aż plamy wsiąkną w dywan lub tapicerkę lub podczas gdy brudne naczynia wypełniają całą kuchnię i starają się natychmiast wyeliminować nieprzyjemne konsekwencje. Przygotowali coś - umyli naczynia, dom zjadł pyszny obiad - niech brudne talerze i łyżki zostaną wyczyszczone (lub lepiej umyte). Nie jest to wcale skomplikowane i sprawi, że zadanie domowe będzie trochę łatwiejsze.

Deleguj uprawnienia

Nie starajcie się „ogarnąć bezmiaru” i wziąć na siebie wszystkie obowiązki domowe, w przeciwnym razie wasz entuzjazm skończy się zbyt szybko i zastąpi go zmęczenie i apatia. Aby nie wypalić się z wyprzedzeniem, dowiedz się, jak właściwie przekazać uprawnienia. Innymi słowy, wprowadź swoje gospodarstwo domowe do pracy, powierzając każdemu z nich własny front pracy. I nie zapomnij sprawdzić wyniku w tym procesie, w przeciwnym razie będziesz musiał ponownie go powtórzyć. Aby instrukcje były wykonywane jak najdokładniej, najpierw wyjaśnij rodzinie, co dokładnie chcesz od nich uzyskać.

Krytycznie rozejrzyj się po domu przed pójściem spać

Przed pójściem spać zrób zasadę, aby ponownie obejść swój dobytek i zauważyć niedociągnięcia, które musisz najpierw wyeliminować. Ponadto, jeśli przed snem jesteś przekonany, że wszystkie twoje ubrania są starannie zawieszone, zlew nie zgina się pod ciężarem brudnych talerzy, twoje buty są wypolerowane, idealne zamówienie panuje również w łazience i lodówce, wtedy twój poranek będzie znacznie przyjemniejszy i wygodniejszy, sprawdzony! W przeciwnym razie będziesz musiał spędzić cenne minuty, aby uporządkować ubrania i buty, w których planujesz wyjść z domu, znaleźć kosmetyki, ponieważ zapomniałeś włożyć wszystko do kosmetyczki lub czystej filiżanki, ponieważ nie masz nic do picia kawa i inne rzeczy.