Wszystko się ułoży: jak zorganizować przechowywanie odzieży i innych rzeczy w małym mieszkaniu

Wbudowana pamięć masowa

Gdy nie ma fizycznej możliwości przydzielenia miejsca na garderobę, użyj wbudowanych szaf do przechowywania ubrań i butów: można je wypełnić dosłownie do sufitu.

W dolnej i środkowej części umieść to, co nosisz regularnie. W górnej części znajduje się miejsce na książki lub rzeczy, z których od czasu do czasu korzystasz: walizki i ubrania poza sezonem. Optymalna głębokość takiej szafki, jeśli potrzebujesz jej przede wszystkim na ubrania, wynosi 60 centymetrów. Zalecam zwrócenie uwagi na szafki w całym rozmiarze ściany, blisko ścian w cieniu: w ten sposób nie będą wyglądały nieporęcznie Jeśli masz wysokie sufity, możesz spodobać się pomysłowi z podium: możesz na nim postawić łóżko i wykorzystać przestrzeń pod nim na półki i szuflady .

Meble wielofunkcyjne

Klasycznym przykładem jest łóżko z pudełkiem na pościel, gdzie jest miejsce na obszerną odzież wierzchnią. Małe rzeczy, takie jak zabawki, przybory do szycia, różne papiery pasują do mebli z podnoszonymi siedzeniami: pufy, taborety, bankiety. Jeśli wolisz czytać tylko papierowe książki, spójrz na krzesła biblioteczne: ten typ mebli ma półki na całym obwodzie. Półka może być również uważana za wielofunkcyjną: może służyć do przechowywania, wypełniania pustych ścian i narożników, a nawet do zagospodarowania przestrzeni, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku mieszkań typu studio.

Przechowywanie na balkonie

Czy na przeszklonym balkonie jest miejsce na rowery, narty i inne nieporęczne przedmioty, których używasz raz w roku? Możesz więc znaleźć gdzie umieścić zorganizowane systemy pamięci masowej. Mogą to być regały, półki na zawiasach, kredensy, półki na buty. Jeśli to możliwe, wybierz meble o tych samych kolorach i fakturach, co podłogi i ściany balkonu, aby optycznie zwiększyć jego przestrzeń. Jeśli usadowiłeś się na otwartych półkach, przechowuj na nich rzeczy w identycznych pudełkach o dyskretnym kolorze i ascetycznym wyglądzie: uratuje to je przed kurzem, a cały system przechowywania będzie wyglądał ładniej. Strefa balkonu: oddziel te systemy przechowywania zasłonami lub przesuwanymi przegrodami i pozostaw wolną przestrzeń na środku balkonu.

Organizacja przestrzeni w kuchni

Efektywnie wykorzystuj przestrzeń kuchenną: organizuj przechowywanie do sufitu. W wysokim piórniku możesz przechowywać prawie wszystkie naczynia i małe gadżety kuchenne, takie jak blender lub gofrownica. Zawieś dwa pręty na drzwiach szafki pod zlewem wewnątrz: gotowe na ręczniki papierowe lub worki na śmieci. Zwróć uwagę na haczyki, które można umieścić na bocznych ścianach szafek - nadają się do przechowywania przyborów, które zawsze powinny być pod ręką. Używaj przegródek, tacek i pudełek na rzeczy, które wkładasz do szafek - dzięki temu wygodniej będzie ci zdobyć to, czego potrzebujesz, bez zakłócania porządku.

Właściwe wykorzystanie przestrzeni na parapecie

Poczucie zaśmiecania mieszkania nie występuje, gdy jest wiele rzeczy, ale gdy drobiazgi są dosłownie wszędzie: książki, czasopisma, opaski do włosów. Użyj parapetu do przechowywania: po obu stronach, od dołu, możesz zawiesić półki i zamaskować baterię cienkim panelem z system wentylacji A na samym parapecie jest miejsce na mały stos książek, pudełek z zabawkami lub elegancki wiklinowy kosz z akcesoriami do włosów.

Jeśli parapet jest ustawiony wystarczająco wysoko, można go rozszerzyć, wymieniając blat i przekształcić w miejsce do pracy: dodaj lampkę stołową i ulubione krzesło. I możesz zaaranżować miejsce do odpoczynku na parapecie: użyj blatu jako ławki, połóż na nim poduszki i koc - przyjemnie będzie spędzić czas na czytaniu książki.

Miejsce do przechowywania w łazience i toalecie

Kosmetyki do kąpieli i pod prysznic, ręczniki, chemia gospodarcza - wszystko to może być umieszczone w przestrzeni nawet najmniejszej łazienki, jeśli mądrze wykorzystasz każdy centymetr. Na przykład pod wanną: zainstaluj tam ekran i umieść za nim wszystko, czego nie można znaleźć w piórniku lub pod zlewem. A w niszach skrzynek hydraulicznych możesz zawiesić półki - tylko najpierw musisz niezawodnie zakryć całą komunikację. Jeśli nad drzwiami jest wystarczająco dużo miejsca, warto też zawiesić półkę - na ręczniki (lepiej mieć ten sam kolor i fakturę, aby wyglądały schludnie) lub te same pudełka z akcesoriami łazienkowymi. Ręczniki można zawiesić na drzwiach, ale nie na hakach, ale na relingach dachowych, używając zarówno górnej, jak i dolnej części skrzydła drzwi.