10 interesujących faktów na temat piwonii, o których możesz nie wiedzieć

Kwiaty te, których ojczyzną są Chiny, południowa Europa i zachodnia Ameryka Północna, mają ponad 2000 lat. Wiadomo na przykład, że w Chinach kwiaty te cieszyły się dużym uznaniem jeszcze przed 200 rokiem p.n.e.

Grecy uważają, że jego nazwa pochodzi od Peona, ucznia boga sztuki medycznej Asklepiosa. Według legendy nauczyciel był zły na jednego ze swoich uczniów za to, że przekroczył go we wszystkim, w tym talentu, i chciał go wysłać. Jednak Peonowi udało się uratować młodego człowieka, a aby uniknąć powtórzenia sytuacji, zamienił go w piękny kwiat.

Nawiasem mówiąc, od czasów starożytnych uważa się, że kwiaty piwonii pomagają łagodzić bóle głowy, łagodzą ataki astmy i radzą sobie z depresją. Tutaj nie możemy się zgodzić. Wystarczy jedno spojrzenie na tę niesamowitą roślinę, aby natychmiast podnieść na duchu. I ogólnie, do początku XIX wieku piwonie były używane tylko jako rośliny lecznicze.

Ale w Stanach Zjednoczonych istnieje nawet stowarzyszenie miłośników piwonii, które niedawno stworzyło nagrodę za najlepszy wygląd tej rośliny do projektowania krajobrazu. Chodzi o to, że kompetentne jury ocenia nie tylko piękno i jakość samego kwiatu, ale także to, jak harmonijnie wygląda w krajobrazie.

Nawiasem mówiąc, ta roślina jest prawdziwym mistrzem pod względem liczby pąków. Na przykład na jednym krzaku w momencie otwarcia pąka może być od 50 do 100 kwiatów. Ponadto średnica kwiatów niektórych odmian piwonii może wynosić do 25 centymetrów.

Piwonia jest uważana za kwiat stanu w Chinach i Indiach, a także symbol amerykańskiego stanu Indiana. Nawiasem mówiąc, w dwunastą rocznicę ślubu zwyczajowo przedstawia się dokładnie bukiet piwonii.

Kiedyś słynny podróżnik i odkrywca Marco Polo mówił o piwoniach w bardzo oryginalny sposób. Nazwał te kwiaty „różami wielkości główki kapusty”.

Niektórzy uważają, że korzenie piwonii są obdarzone szczególną mocą i mogą przynieść szczęście właścicielowi. Dlatego są używane jako talizman przyciągający sukces i dobrobyt. Eksperci Feng Shui potwierdzają, że te kwiaty mają magiczne moce i radzą im zachować bukiet piwonii w domu.