8 ziół, które można uprawiać na parapecie

Szczęśliwi właściciele domu we wsi kopią już łóżka i udoskonalają ogrody, a za kilka tygodni będą zbierać pierwsze plony. Nie jesteś jednym z nich? Nie rozpaczaj! Nawet jeśli nie masz domu letniego, możesz wyhodować coś w domu.

Koper

Najbardziej znaną i bezpretensjonalną zielenią jest koperek. Używają go do gotowania prawie wszędzie, chyba że dodają go do deserów. Koper zawiera witaminę C, karoten, kwas foliowy, porządny zestaw pierwiastków śladowych, reguluje przewód pokarmowy, normalizuje metabolizm i obniża ciśnienie krwi. Uprawa w domu jest prosta: kup pożywną glebę, włóż ją do małych doniczek lub szklanek spod jogurtu, zwilż i posadź nasiona. Nie trzeba zakopywać szczególnie głęboko, mogą one dosłownie znajdować się na powierzchni, wystarczy posypać je suchą ziemią. Niektóre odmiany nasion koperku należy sadzić przed sadzeniem. Chociaż w doniczce nie ma pędów, można ją przechowywać w ciemnym miejscu, ale jak tylko pojawią się zielenie, zapewnij jej dużo słońca - koper uwielbia. Aby upewnić się, że nie ma przerwy w dostawie zieleni w kuchni, powoli siej nowe nasiona w doniczce, ponieważ po przycięciu łodyg nie odrastają.

Natka pietruszki

Pietruszka jest na ogół wyjątkowym ziołem, zawiera białko, błonnik i żelazo, jest przydatna dla wzroku i odporności, a nawet pomaga schudnąć. Ma również niepowtarzalny smak i aromat. Aby wyhodować pietruszkę w oknie, jej nasiona, takie jak nasiona koperku, będą musiały być moczone przez około jeden dzień. Pozostałe wymagania tych dwóch ziół są zbieżne: zanim pojawią się pędy, doniczkę można pozostawić w ciemnym miejscu, ale pietruszka, która już się wykluła, potrzebuje światła, więc zarezerwuj miejsce dla sadzonek bezpośrednio na parapecie.

Rukola

W ciągu ostatnich kilku lat rukola z chwastów zamieniła się w najmodniejszą zieleń. Różni się od innych pikantnych ziół swoim niezwykłym, lekko wyspiarskim smakiem, a ponadto rukola jest rekordzistą pod względem zawartości witaminy K (na 100 g produktu spada jego dzienna norma). Aby wyhodować tę trawę w domu jest bardzo proste, nie ma potrzeby namaczania nasion, a za kilka dni zobaczysz pierwsze sadzonki. W przeciwieństwie do kopru i pietruszki rukola nie potrzebuje intensywnego światła słonecznego, jest wygodna w cieniu. Zbiór jest możliwy w ciągu trzech do czterech tygodni po posadzeniu. Do sałatki ze świeżą rukolą dodaj krewetki, awokado i pomidory koktajlowe - okaże się zapierająco dech w piersiach.

Bazylia

Bazylia jest ciepłą i swiatłolubną rośliną. Ściśle mówiąc, możesz hodować go w doniczce przez cały rok, ale najlepiej jest wiosną i latem. Bazylia będzie rosła z nasion przez dłuższy czas - formowanie dorosłego krzewu zajmuje od 8 do 12 miesięcy, ale kupowanie zieleni w części warzywnej w małej doniczce i wyhodowanie z niej własnej bazylii jest więcej niż realistyczne. Włóż wierzchołki lub pędy boczne zakupionej rośliny do wody i poczekaj, aż dadzą korzenie - zajmie to od 7 do 14 dni. Następnie przeszczep bazylię w ziemię, a po kilku tygodniach będzie już możliwe wycięcie z niej pierwszych zieleni! To prawda, że ​​będzie ci służył tylko trzy do czterech miesięcy.

Rozmaryn

Rozmaryn to uniwersalna przyprawa do mięsa, można ją również dodawać do zup i sosów, a co za pyszna herbata z rozmarynem! Krzew wygląda bardzo ładnie, podobnie jak roślina ozdobna. Nawiasem mówiąc, w przeciwieństwie do wielu innych ziół, rozmaryn jest rośliną wieloletnią, która zachwyci Cię żniwami przez cały rok. Nasiona rozmarynu sadzi się w wilgotnej glebie, kiełkują przez około miesiąc. Roślina nie potrzebuje obfitego podlewania, przeciwnie, rozmaryn nie lubi nadmiernej wilgoci, jak silne przeciągi, ale uwielbia światło słoneczne i ciepło.

Oregano

Miłośnicy jedzenia są pewni: świeże oregano jest o wiele smaczniejsze niż suszona przyprawa, którą można kupić w sklepie. Roślina jest bezpretensjonalna i nie wymaga specjalnej opieki, więc każdy ma szansę sprawdzić to oświadczenie. Oregano ma raczej długie korzenie, więc wybierz większe doniczki do sadzenia. Siej nasiona w wilgotnej glebie, przykryj nową warstwą ziemi i przykryj polietylenem do pierwszych pędów. Nie zapomnij napowietrzać i podlewać improwizowaną „szklarnię” raz na dwa do trzech dni. Dorosła roślina rzadko potrzebuje podlewania, więc nie należy jej nawilżać codziennie, rób to, gdy gleba wyschnie.

Szalotki

Szalotki są znacznie bardziej odpowiednie dla małego ogrodu kuchennego niż ta sama żarówka. Pachnące i smaczne, daje dużą ilość zieleni i rośnie dość szybko. Najlepiej jest wyhodować go z żarówki i możesz to zrobić nawet w szklance wody. Ale jeśli liczysz na duży plon, postępuj w następujący sposób: na dnie pojemnika, który wybrałeś do sadzenia, wykonaj otwory do drenażu nadmiaru wody, napełnij pojemnik około 2/3 gleby i mocno posadź cebulki. Posyp je ziemią i upewnij się, że gleba jest zawsze wilgotna. Pierwsze zielone pióra można wyciąć w 10 dni, a za dwa lub trzy tygodnie po posadzeniu będziesz już miał pełne wiązki w doniczce.

Seler

To, co naprawdę jest łatwe do uprawy, to seler. Połóż swój korzeń w ziemi i nie zapomnij go podlać, sama marka ognia zacznie wyrastać z liści, nie wymagając specjalnej opieki, a po dwóch lub trzech tygodniach możesz już używać świeżych ziół w swoich kulinarnych eksperymentach. Będziesz musiał sadzić nowe rośliny okopowe raz na dwa lub trzy miesiące - tyle każdy nowy krzak zachwyci cię zielonymi pędami.