Jak dbać o biżuterię

Żadna szanująca się kobieta nie wyjdzie w brudnych lub pomarszczonych ubraniach, nieoczyszczonych butach lub podartej torebce, ale niektórzy z nas czasami zapominają o uporządkowaniu kolejnego ważnego szczegółu obrazu - biżuterii.

Jeśli plama na ubraniach z reguły jest natychmiast widoczna, a nieoczyszczone buty lub buty są natychmiast widoczne, to jak jasne były nasze kolczyki lub pierścionki od samego początku, nie zawsze pamiętamy, ponieważ brud na kamieniu lub matowienie metalu staje się widoczne, gdy jest bardzo od dawna nie sądziły.

Do odrabiania lekcji używamy różnych chemikaliów, proszków, żeli lub past, podczas gdy nie wszyscy noszą rękawice ochronne, usuwają pierścienie i bransoletki. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, gdy nakładamy je na skórę dłońmi, również spadają na pierścienie. W rezultacie metale zarysowują się i blakną, a kamienie pogarszają się i tracą swój wygląd.

Biżuteria może stracić swój wygląd nie tylko z powodu długiego zużycia, ale także z faktu, że są rzadko noszone. Na przykład hodowane perły zaleca się nosić tak często, jak to możliwe.

W każdym razie biżuteria od czasu do czasu wymaga opieki, więc postanowiłem przypomnieć, jak właściwie się nimi opiekować.

Złoto

Złota biżuteria jest chyba najbardziej popularna, ponieważ większość zamężnych kobiet nosi obrączki. Ale okazuje się, że można zepsuć ten szlachetny metal.

Jeśli używasz maści lub kremów, które zawierają rtęć lub sole na jej bazie, podczas gdy spadają na biżuterię, białe plamy mogą pozostać na złocie.

Plamy mogą również pojawić się z jodu, jeśli na przykład leczyłeś ranę i przypadkowo zabarwiłeś pierścień. To prawda, że ​​w tym przypadku istnieje wyjście - zanurz je na 15 minut w roztworze podosiarczynu (jedna łyżeczka na szklankę wody), spłucz wodą i wytrzyj miękką ściereczką.

Aby wyczyścić złotą biżuterię, zanurz ją w wodzie z mydłem i dobrze wstrząśnij, a następnie spłucz i wysusz. Nie używaj wódki ani alkoholu do czyszczenia złota.

Inne rozwiązanie do czyszczenia złota: wybielacz - 4 części, soda oczyszczona - 3 części, sól kuchenna - 1 część, woda - 30 części. Zanurz złote przedmioty w tej mieszaninie na 2 godziny, a następnie spłucz i przetrzyj zamszową ściereczką. Ciecz można przechowywać do następnego razu w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Biżuteria wykonana ze srebra (bez kamieni) może być uporządkowana za pomocą octu, trzymając ją przez kilka godzin lub czyszczona sodą oczyszczoną. Możesz dodać trochę płynnego amoniaku w wodzie z mydłem (1 łyżka. Łyżka na 1 litr wody), spłukać srebro, spłukać wodą i wytrzeć miękką szmatką.

Srebrne przedmioty są dobrze czyszczone kredą lub proszkiem do zębów z kroplą amoniaku. Po oczyszczeniu produkt należy umyć i wytrzeć do sucha.

Perły i bursztyn

Perły są bardzo wrażliwe, wiele czynników może zepsuć jego wygląd, od drobnych błędów właściciela po złe środowisko.

Jak wspomniano powyżej, perły powinny być noszone tak często, jak to możliwe, ale jeśli odłożysz je do przechowywania, każdy koralik musi być owinięty miękką szmatką, a pudełko lub pudełko powinno mieć dostęp do powietrza.

Jeśli używasz perfum, dezodorantów, lakierów do włosów i innych aerozoli, biżuterię perłową należy usunąć przed użyciem tych produktów.

Wytrzyj biżuterię od czasu do czasu miękką ściereczką. Aby wyczyścić koraliki, wytrzyj je oliwą z oliwek. Nawiasem mówiąc, możesz także czyścić biżuterię z bursztynu.

Przynajmniej raz w roku zaleca się ponowne użycie koralików perłowych.

Kamienie

Niektóre kamienie pod wpływem światła słonecznego tracą jasność, dlatego lepiej przechowywać biżuterię w trumnie.

W przypadku kamieni - a także metali - działanie różnych chemikaliów i kosmetyków jest szkodliwe. Nie zapomnij usunąć ich przed czyszczeniem lub dbaniem o swój wygląd, a także usuń biżuterię przed pójściem do morza, łaźni lub basenu.

Chroń kamienie przed nagłymi zmianami temperatury, nie podgrzewaj, nie upuszczaj.

Do czyszczenia nie należy używać pasty do zębów ani materiałów ściernych.

Większość kamieni można myć czystą wodą, parą wodną lub ultradźwiękami. Wytrzyj je tylko miękką ściereczką.

W klipie wideo konsultantka obrazu Varvara Kratirova podaje kilka dodatkowych wskazówek dotyczących dbania o biżuterię:

I ostatnia wskazówka:

W sklepach jubilerskich można kupić specjalne rozwiązania i pasty do czyszczenia biżuterii, a jednocześnie skonsultować, jak je usunąć z jednej lub drugiej wady. Co więcej, powierz pielęgnację swoich ulubionych pierścionków, kolczyków i naszyjników profesjonalistom, szczególnie jeśli biżuteria jest droga lub bardzo stara.