Ogród na parapecie: uprawiaj przyprawy

Oczywiście idealna dieta powinna obejmować świeże zioła, ale w sezonie zimowym jej wybór nie jest bardzo duży: jeśli nadal można kupić pietruszkę, kolendrę i koperek, to na przykład bazylia, tymianek, mięta, oregano, rozmaryn, szałwia i inne przyprawy zioła są często sprzedawane w postaci suszonej i nawet wtedy nie wszędzie. Ale po co polegać na warunkach pogodowych i asortymencie sklepów, skoro wszystko można hodować w domu?

Po pierwsze, świeże warzywa zawsze będą pod ręką, a po drugie, nie uderzają tak bardzo w portfel. Po trzecie, jest to przydatne, ponieważ świeże zioła zawierają maksymalnie substancje niezbędne dla organizmu. I po czwarte, pachnące zioła na parapecie staną się kawałkiem lata na tle mroźnych wzorów na szkle.

powie Ci, które zioła najlepiej wybrać do uprawy w domu i jak odpowiednio dbać o nie, aby uzyskać dobre zbiory.

Pikantne zioła: wybierz rośliny do „ogrodu przydomowego”

Przed zakupem nasion określ, które zioła potrzebujesz w zależności od ich zastosowania:

Najłatwiej jest wziąć kilka roślin bezpośrednio z ogrodu przed pierwszymi przymrozkami lub kupić sadzonki w sklepie - jest to szczególnie prawdziwe w przypadku oregano, rozmarynu, tymianku i estragonu, ponieważ nie zawsze dobrze kiełkują.

Anyż, kminek, trybula, kolendra, kminek, koperek, koper włoski i natka pietruszki są łatwe w uprawie z nasion o każdej porze roku. Aby to zrobić, potrzebujesz odpowiednich naczyń, dobrej gleby i naszych zaleceń:

Możesz wybrać ceramiczne lub plastikowe garnki, ale lepiej jest używać pojemników lub pudeł. Naczynia powinny być szerokie i płytkie, z otworami drenażowymi, aby uniknąć zastoju wody. Na dole należy wlać drenaż - rozszerzoną glinę, odłamki, gruboziarnisty piasek.

Do sadzenia lepiej jest kupić gotowe podłoże w sklepie. Pożądane jest, aby skład mieszaniny zawierał piasek lub perlit. Przed sadzeniem nasion zaleca się wypalenie ziemi w piecu w celu dodatkowej dezynfekcji.

Większość ziół najlepiej jest uprawiać w oknach wychodzących na południe, zwłaszcza bazylia, rozmaryn, estragon. Możesz sadzić pietruszkę lub tymianek na zachodnich lub wschodnich oknach, ale będą one rosły nieco wolniej niż na południu.

Kuchnia lepiej nadaje się do pomieszczeń, ponieważ zwykle jest tam wysoka wilgotność.

Trawy kochają słońce, dlatego tak ważne jest, aby wybrać miejsce, w którym będą oświetlone co najmniej 6-8 godzin dziennie. Musztarda, pietruszka, szczaw, trybula mogą rosnąć w półcieniu. W sezonie zimowym wymagane jest dodatkowe oświetlenie.

Większość roślin wymaga regularnego podlewania, umożliwiając jedynie nieznaczne wysuszenie gleby między nawadnianiem. Ważne jest, aby nie doszło do stagnacji wody: lepiej jest napełnić niż przepełnić.

Od czasu do czasu wystarcza wiele ziół, ale bazylia, zielona cebula i pietruszka uwielbiają więcej wilgoci. Pamiętaj również, że zimą powietrze w mieszkaniach jest suche, więc twoje przyprawy mogą wymagać dodatkowej wilgoci.