Pets: Podstawy opieki zimowej

Zima to pora roku, w której zwierzęta są szczególnie trudne, ponieważ z powodu trudnych warunków pogodowych zwiększa się ryzyko dla zdrowia. Przede wszystkim dotyczy to psów, ponieważ większość z nich potrzebuje codziennych spacerów.

Nawet krótki pobyt w silnym mrozie może doprowadzić do hipotermii lub odmrożenia. Łapy cierpią na odczynniki posypane na chodnikach, ostry lód lub fragmenty niewidoczne na śniegu, mogą powodować poważne obrażenia. Dlatego właściciele zwierząt domowych powinni szczególnie zwracać uwagę na swoich czworonożnych przyjaciół w zimnych porach roku i starać się zapobiegać możliwym problemom.

zapytała Galinę Gaskarową, starszą konsultantkę weterynaryjną w Hill's Veterinary Information Centre , w jaki sposób zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo na zimno.

Ochrona przed zimnem

Spacer na świeżym powietrzu jest bardzo przydatny dla zwierząt, a oprócz psów można czasem zabrać fretkę, kota, szczura, chomika, świnkę morską, królika i świnkę karłowatą - mini-świnię. Jednak zimą zwierzęta te czują się w domu dość swobodnie, wystarczy od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie. Ale większość psów nadal potrzebuje spacerów, nawet jeśli na ulicy panuje silny mróz.

Jak długo możesz chodzić psa zimą i jak go chronić przed zimnem?

„Musisz wyprowadzać psa przez około godzinę dwa razy dziennie. Długość spaceru w chłodnych porach roku zależy od zdrowia i stopnia twardnienia zwierzęcia.

Pamiętaj, że konieczne jest przyzwyczajenie zwierzęcia do przymrozków od okresu szczenięcia. Przy ostrym chłodzeniu staraj się stopniowo zmniejszać spacery z psem do 7-10 minut. W przyszłości, po przyzwyczajeniu się do niskich temperatur, czas jej pobytu na ulicy można ponownie wydłużyć.

Jeśli masz kota, który jest przyzwyczajony do chodzenia po balkonie, a nawet pyta na zewnątrz, nawet gdy nadejdzie chłód, spróbuj ograniczyć jego czas chodzenia do 3-5 minut ”, radzi Galina Gaskarova.

Głównymi objawami hipotermii są dreszcze, drżenie i gorączka (norma wynosi do 39 ° C). Kot lub pies staje się ospały, przygnębiony, obojętny na bodźce zewnętrzne ”- mówi Galina Gaskarova. - W przypadku odmrożenia najczęściej dotyczy to końcówek uszu, nosa i łap. Skóra w tych obszarach najpierw staje się blada, a następnie, gdy przywrócone jest krążenie krwi, zmienia kolor na czerwony, puchnie i łuszczy się.

Weterynarze potwierdzają, że zimą hodowcy psów coraz częściej przynoszą do łap zwierzęta, które doznały oparzeń chemicznych. Możliwe, że sól uliczna może wpaść w język szczególnie ciekawskich zwierząt, więc staraj się chodzić w czystym śniegu, a nie po drogach i chodnikach.

„Częste” urazy zimowe to zwichnięcie stawów, skręcenie i złamania. Przy takich obrażeniach zwierzę zaczyna kuleć i z reguły pojawia się obrzęk łap. W takim przypadku koniecznie skontaktuj się z weterynarzem.

Jeśli pies skaleczy się na lodzie lub innym ostrym przedmiocie, należy leczyć ranę środkiem dezynfekującym i nałożyć bandaż. W przypadku głębokiego cięcia natychmiast skontaktować się z kliniką weterynaryjną. Jeśli masz szczeniaka, staraj się unikać śliskich powierzchni, ponieważ jego kości są nadal dość słabe ”, radzi Galina Gaskarova.

Niedobór witaminy

Witaminy są niezbędne dla każdego żywego stworzenia, a ich brak jest szkodliwy dla aktywności organizmu. Najczęściej niedobór witamin może wystąpić w okresie zimowo-wiosennym.

Jak zatem zauważyć niedobór witamin i uniknąć poważnych konsekwencji niedoboru witamin?

Oznakami niedoboru witamin u zwierząt są bladość błon śluzowych (jama ustna, oczy), zwiększone zmęczenie, matowa, rzadka sierść i łupież.