Zagrożenia dla zwierząt domowych: uważaj, Nowy Rok!

Koty i psy to najpopularniejsze zwierzęta domowe i wszyscy wiemy, że ich ciekawość często prowadzi do niezbyt przyjemnych konsekwencji zarówno dla zwierząt domowych, jak i właścicieli.

Dlatego w święta sylwestrowe należy uważnie monitorować, aby puszysty zwierzak nie przyklejał swojego małego nosa lub łapy tam, gdzie nie powinien, i używać zębów tylko zgodnie z przeznaczeniem. Zgadzam się, wokół jest tak wiele pokus: iskrzące drzewo, girlandy, druty. A ile kuszących potraw na stole noworocznym ! ..

Aby podczas świąt noworocznych lub najważniejszej nocy w roku nie musieć iść do weterynarza, postanowiłem powiedzieć ci, co może być niebezpieczne dla twojego zwierzaka podczas wakacji i jak postępować w nagłych wypadkach.

Nawet kolczaste gałęzie nie zawsze są przeszkodą dla ciekawskiego zwierzęcia, więc upewnij się, że drzewo stoi pewnie, a kot lub pies nie będzie w stanie go przewrócić. Zatrzymaj gry w pobliżu choinki , odciągnij zwierzę od uczty lub kup mu interesującą zabawkę na ten czas.

Jeśli drzewo lub ciężka girlanda nadal spadło na zwierzaka i zraniło go, bądź ostrożny: niezwykłe zachowanie, wymioty, osłabienie i letarg - jest to okazja, aby natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Niebezpieczne gry z zabawkami świątecznymi

Zwierzęta nie są w stanie określić, jakie niebezpieczeństwo może stanowić szkło musujące lub jasna żarówka, a tymczasem małe zabawki lub zanieczyszczenia mogą spowodować poważne obrażenia.

Zwierzę ryzykuje skaleczeniem się na ostrą krawędź lub, co gorsza, połknięciem małego przedmiotu lub odłamka i zranieniem przewodu pokarmowego. Dlatego lepiej wybrać zabawki świąteczne z niezniszczalnych materiałów, a te, które mogą się zepsuć, powiesić w miejscu niedostępnym dla zwierzęcia.

Jeśli taki uciążliwy przypadek spotkał twojego owłosionego przyjaciela, jak najszybciej odłącz wtyczkę od gniazdka, unikając bezpośredniego kontaktu gołymi rękami, a następnie upewnij się, że prąd się zatrzymał. Następnie konieczne jest zapewnienie przepływu krwi do mózgu zwierzęcia, aby podnieść kota lub psa za tylne nogi.

Płonące światła

Czy lubisz zapalać świece i sparklers w Sylwestra? Uważaj, zwierzęta często wykazują zainteresowanie nimi. Niestety te gry mogą powodować oparzenia kotów lub psów.

Jeśli po kontakcie ze świecą skóra zwierzęcia stanie się czerwona, pojawią się małe pęcherze i obrzęk, przymocuj lód do tego miejsca. Następnie delikatnie odetnij płaszcz, nałóż maść oparzeniową i sterylny opatrunek, który należy codziennie zmieniać. W przypadku poważnego poparzenia natychmiast skontaktuj się z kliniką weterynaryjną.

Głośna zabawa

Uważny właściciel z reguły wie, jak jego zwierzak reaguje na głośne i ostre dźwięki. Czy reakcja jest negatywna? Musisz więc upewnić się, że się nie boi, ponieważ głośna muzyka lub trzaskające petardy mogą powodować poważny stres.

Racja świąteczna

Według statystyk największa liczba wizyt w przychodniach zwierzęcych ma miejsce właśnie w święta Nowego Roku.

Najczęstszą dolegliwością jest zatrucie i przejadanie się, które występują, gdy właściciele traktują swoje zwierzęta „pysznie” ze świątecznego stołu. Takie jedzenie jest słabo wchłaniane i nie jest zalecane do karmienia kotów i psów. Dlatego nie próbuj traktować zwierzęcia czymś niezwykłym, szczególnie słodkim lub słonym. Na przykład u kotów stosowanie takich produktów (a także mleka) może prowadzić do zaostrzenia utajonych chorób.