Lustra we wnętrzu: czego nie wiedziałeś

Lustro jest prawdopodobnie jednym z najbardziej interesujących pod względem elementów konstrukcyjnych, które można znaleźć w prawie każdym mieszkaniu. Niestety, w większości przypadków pełni jedynie funkcję użytkową. a projektant wnętrz Eugene Ryaboshchuk opowie Ci, jak zrobić lustro ciekawym przedmiotem artystycznym!

W końcu, jeśli poważnie zastanawiasz się, gdzie zawieszają się lustra w naszych mieszkaniach? W łazience nad umywalką, w korytarzu, aby spojrzeć na siebie przed wyjściem z domu, czasem nad toaletką, jeśli w ogóle.

Każdy wie, lub przynajmniej intuicyjnie, uważa, że górna krawędź powierzchni lustra powinna znajdować się 170-180 cm od podłogi (aby dopasować koronę), szerokość powinna wynosić co najmniej 50 cm (aby cała osoba pasowała) i inne proste zasady, zgodnie z którymi takie lustra są zawieszone.

I to bardzo smutne, że z reguły jest to wszystko ograniczone. Niewiele osób myśli o tym, jakie ciekawe rozwiązania dekoracyjne można uzyskać za pomocą tylko jednego lustra. Jak więc łatwo i szybko osiągnąć maksymalny efekt dekoracyjny przy minimalnych kosztach?

Lustro jako takie nie jest oczywiście wystrojem, takim jak na przykład żyrandol, meble lub zasłony. Sam w sobie jest nagi i samotny. Wymagane jest odpowiednie środowisko i odpowiednie ustawienie, aby lustro mogło świecić, bawić się i stać się pełnym dopełnieniem indywidualnego stylu Twojego mieszkania lub nawet głównego elementu wystroju wnętrz.

Projekt i układ luster

Wszyscy wiedzą, że za pomocą lustra możesz łatwo i po prostu powiększyć przestrzeń małego pokoju lub wizualnie rozszerzyć wąski korytarz, co nie jest rzadkością w zwykłych mieszkaniach. Ale jedno samotne wiszące lustro na środku dużej ściany będzie wyglądać samotnie.

Pełniąc funkcję odbijania i „zwiększania” powierzchni pomieszczenia z powodu odbicia, nie będzie on jednak w stanie kontynuować stylowego wizerunku mieszkania. Inną rzeczą jest zawieszenie nie jednego lustra, ale kilku i uzupełnienie ich grubymi ramkami bagietki o złożonym profilu.

Umieść je na przykład wzdłuż korytarza i uzupełnij górę lampami, aby oświetlić obrazy. W domu otrzymasz prawie galerię sztuki, w której twój portret będzie odzwierciedlony w każdej klatce. A styl wnętrza zostanie określony - klasyk w najlepszym tego słowa znaczeniu.

A jeśli nieznacznie zmodyfikujesz tę samą technikę i użyjesz ram o prostszym profilu, cieńszych, jasnych kolorach i różnych rozmiarach (opcjonalnie) i ustawisz je na ścianie w chaotyczny sposób, otrzymasz bardziej nowoczesne, nieco niegrzeczne wnętrze.

Przestrzeń korytarza naturalnie powiększy się wizualnie. A takie niechlujne umieszczenie lusterek wprowadzi prawdziwy równoległy świat do twojego domu - twojego osobistego szkła.

Na przykład, umieszczając lampę do oświetlania lustra w korytarzu, możesz ustawić go nie w klasyczny sposób nad górną krawędzią, jak to zwykle się dzieje, ale bezpośrednio na płaszczyźnie samego lustra.

Oczywiście w tej sytuacji sama lampa powinna być zauważalnym elementem - pięknym kinkietem z dużym kloszem lub abażurem. Odbite w lustrze oświetlenie podwoi się i doda dodatkowej przyjemności.

Powiedzmy, że twoje wnętrze przyciąga klasykę i są w nim klasyczne półkolumny. Spróbuj przyłożyć do nich lustro - a one magicznie wizualnie zmienią się w osobne kolumny.

W ten sposób można stworzyć piękną „salę balową” z salonu za pomocą małych, nie większych niż 40-50 cm szerokości i wysokości od podłogi do sufitu, pasków lustrzanych. Aby uzupełnić obraz lustra, możesz uzupełnić obwód listwami z poliuretanu.

Na przykład, jeśli we wnętrzu znajduje się kombinacja dwóch tekstur, gładko pomalowanej ściany i tapety lub tynku dekoracyjnego, połączenia między nimi muszą zostać wygładzone, a tutaj możemy użyć małej płytki lustrzanej nie większej niż 20X20 cm z grubą fasetą, aby podkreślić potrzebny fragment ściany .

Samo matowanie lustra jest dość trudne, ale zamówienie go w warsztacie nie stanowi problemu. Obecnie większość warsztatów lustrzanych, oprócz ostrych luster, oferuje również opcje matowania.

Wystarczy samodzielnie wybrać rysunek i zrobić z niego szablon na specjalnej samoprzylepnej folii. Takie usługi nie są rzadkie: są świadczone przez wiele centrów drukowania i kopiowania. Ważne jest jedynie wzięcie pod uwagę wymagań dotyczących rysunku przewidzianego dla szablonu.