5 pomysłów na przekształcenie ogrodu

Na każdej stronie zawsze są miejsca, które chciałbym ukryć, maskować, co jest szczególnie typowe dla obszarów o długim okresie życia. zaprasza do stworzenia z działki ogrodowej nie tylko miejsca pracy fizycznej, ale także relaksu wśród pięknie zaprojektowanego krajobrazu.

Często po prostu nie mamy wystarczającej wyobraźni i doświadczenia, aby samodzielnie poradzić sobie z tym problemem. Projektantka krajobrazu Olga Voronova, autorka książki „Krajobrazowe siebie”, dzieli się sekretami tajemnic zawodowych z czytelnikami kobiecych pasji :

„Czasami funkcje strony nie pozwalają nawet przy starannym planowaniu, aby uniknąć miejsc„ problematycznych ”.

Na szczęście projektowanie krajobrazu zawsze może pomóc, mając w swoim arsenale środki do wyeliminowania wszelkich - nawet najbardziej skomplikowanych - problemów.

Problemy mogą być bardzo różnorodne - od cech płaskorzeźby i terytorium po światło (niewystarczające lub nadmierne), cechy gleby i obecność wód gruntowych.

Ściany i ogrodzenia mogą również powodować duże niedogodności, których jednolitość chcesz uderzyć i maksymalnie dopasować do obrazu działki ogrodowej.

Ponadto na terytorium znajdują się przedmioty, których w ogóle nie można nazwać dekoracyjnymi - są to szopy, hałdy kompostu oraz stare suszone lub przetarte drzewa ...

Główną niedogodnością jest na przykład fakt, że na przykład po prostu niemożliwe jest pozbycie się hałdy kompostu, ponieważ działka ogrodowa wymaga jej obecności i jest mało prawdopodobne, aby rośliny można było sobie wyobrazić bez nawożenia mineralnego.

Działalność gospodarcza na działce ogrodowej bez takich pozornie nieprzyjemnych przedmiotów nie jest możliwa.

Najbardziej optymalnym sposobem jest zastosowanie technik dekoracyjnych, które pomogą wizualnie ukryć wszystkie „problematyczne” miejsca w ogrodzie, a nawet stworzyć prawdziwe dzieło sztuki projektowania z wcześniej denerwującego obiektu.

1. Jeśli ogród jest ciemny

Często dzieje się tak, ponieważ budynki lub budynki sąsiadów blokują dostęp do słońca.

Najlepszym rozwiązaniem jest przemalowanie wszystkich budynków na działce ogrodowej lekką farbą.

W podobny sposób można również przyciemnić ogrodzenie, co nie tylko stworzy iluzję większego oświetlenia, ale także wizualnie powiększy przestrzeń.

2. Jeśli w okolicy znajdują się wąwozy, niecki, dziury

W ogóle nie jest konieczne wyrównanie gleby - wszystkie nierówności powierzchni w ogrodzie można z powodzeniem wykorzystać.

Na przykład właściwe byłoby umieszczenie sztucznego zbiornika w wystarczająco głębokim dole lub rowie, który zachwyci swoją świeżością w letnim upale.

Możesz również wygładzić nieprawidłowości wizualnie. Na przykład, aby zrobić wysoki jasny kwietnik w miejscu wąwozu.

Dopuszczalne jest zorganizowanie utwardzonego terenu lub mostu z mocowaniami na słupach wsporczych w miejscu zagłębienia.

3. Jeśli ogród ma wąskie przejścia, „ślepe zaułki”, ostre rogi

Użyj przekątnych i zaokrąglonych kształtów w swoim projekcie. Stwórz plac zabaw w ogrodzie dla gier lub rozrywki okrągłych lub owalnych.

Małe obiekty architektoniczne należy zaokrąglić u podstawy i zainstalować pod kątem.

Jeśli mówimy o wystroju, Twoimi asystentami będą lampy z okrągłymi kloszami i dekoracjami w kształcie kuli. Kroki najlepiej wykonać nie zaokrąglone, ale zaokrąglone.

W ślepych zaułkach lustra ogrodowe będą niezbędne, co sprawi, że nie będzie ślepego zaułka. Możesz użyć „sztuczek”, które tworzą wygląd perspektywy - na przykład łuk na ścianie lub obraz.

Granice wąskich gardeł powinny być maskowane przez rośliny.

4. Głuchy płot

Nie jest to najbardziej zabawny widok i nie przynosi kontemplacyjnej przyjemności estetycznej. Dobrą wiadomością jest to, że możesz z nimi przeprowadzić szereg eksperymentów.

Aby „ożywić” widok, możesz użyć pionowego krajobrazu, wieszając pojemniki z kwiatami lub malując.

Ogrodzenie ozdobione mozaiką najbardziej nietrywialnych elementów wygląda interesująco - nie tylko kamyki, płytki i szkło, ale także dna z plastikowych butelek, stare płyty CD ...

5. Jeśli w dowolnym miejscu otworzy się niezbyt estetyczny wygląd

Ogrodzenie nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem problemu, może stworzyć poczucie „izolacji” ukrytego obiektu od ogólnego krajobrazu, a tym samym przełamuje całą ideę zaprojektowania działki ogrodowej.

Możesz zbudować dość wysoką konstrukcję z siatki (tak, aby zakryła pożądany obiekt) i pozwolić, aby rosły gałązki - chmiel lub winogrona do wina.

Szafkę na butle z gazem można ozdobić rośliną pnącą.

Stos kompostu może być maskowany przez ekran kłód za rzędem krzewów lub wysokich roślin zielnych.

Mogą to być pięknie kwitnące rośliny (takie jak naparstnica, ozdobny słonecznik lub delphinium) i ozdobne liście (na przykład kohiya), a nawet warzywa (kukurydza, rabarbar).

Klasyczną sztuczką jest sadzenie dyni lub nasturcji na kupie kompostu, zamieniając ją w prawdziwy kwietnik, ciesząc oko rozkwitem kwitnienia.

Ale całkiem odpowiednie jest wykonanie skrzynki kompostowej w stylu hi-tech: wystarczy zrobić ją z cylindra rury o dużej średnicy, malując ją farbą z efektem metalicznym.

Można również ozdobić beczki, w których przechowywana jest woda do nawadniania ogrodu, a także te beczki, które są umieszczone pod rurami spustowymi .

Aby to zrobić, uzasadnione jest użycie obrazu. Beczki pod rynną, które są pomalowane w kolorze domu, wyglądają świetnie, a wzór jest nakładany farbą, która pomalowała dach, lub odwrotnie.

Możesz nie tylko pomalować beczkę lub starą wannę, w której przechowywana jest woda do nawadniania, ale także ułożyć mozaikę z kamienia, płytki, a nawet cegły.

Pulpit umieszczony na działce ogrodowej jest po prostu niezbędny, ale jego estetyczny wygląd często pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli narzędzia ogrodowe, materiały budowlane, wiadra lub inne rzeczy potrzebne w domu są przechowywane pod nim, ukryj je za zasłoną z tkaniny olejnej lub zasłony prysznicowej (lepiej nie używać tkaniny, będzie mokra, brudna, więc bardzo trudno jest o nią dbać).

Betonowych studni, studni też nie można nazwać dekoracją, chociaż mogą to być prawdziwe dzieła sztuki. Ułóż zewnętrzne ściany studni lub studni z połamanymi płytkami.

Co można teraz zrobić, aby przekształcić stronę?

Pod koniec lipca - sierpnia możesz wykonać następujące czynności:

zrobić niezwykłe pojemniki do sadzenia roślin. Można tam przesadzać byliny wcześniej wyhodowane z nasion lub nadal siać roczniaki z nasionami - na przykład nagietek odmianowy, który wciąż ma czas na wzrost i kwitnienie.

Pojemniki te można ozdobić po fantazyjnym locie; materiałami mogą być wszystko, od muszli po dyski laserowe. Zachowaj je na zimę - przydadzą się w przyszłym roku.

stwórz parawan ogrodowy, który zapewni ci zacieniony kącik w gorące słoneczne dni. Podobnym ekranem jest drewniana rama, na której zamontowany jest dowolny materiał.

Ekran może pochodzić z trzciny i trzciny zebranych na najbliższym jeziorze, z siatki ozdobionej kolorowymi pierścieniami, tkaniną. Możesz utkać ekran z grubej białej liny i ozdobić muszle i gwiazdy.

do dekoracji mebli ogrodowych - w lipcu i sierpniu obiady w kraju są najczęściej podawane na zewnątrz. Meble można pomalować, ozdobić decoupage, w końcu samodzielnie.

robić oświetlenie ogrodowe - znaleźć „wąskie” miejsca, w których wieczorem wkrótce będzie ciemno, i je oświetlić lub po prostu ozdobić plafony istniejących lamp, na przykład farbami witrażowymi ”.