Produkt tygodnia: kukurydza

5 interesujących faktów na temat kukurydzy

 • Kukurydza jest niezwykle zdrowym produktem: zawiera prawie wszystkie składniki odżywcze potrzebne organizmowi. Zawiera białko, tłuszcze, węglowodany oraz cały kompleks witamin i minerałów, w tym kwas glutaminowy, który poprawia funkcjonowanie mózgu, pektynę, która poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz chroni przed nowotworami i wapniem, który jest niezbędny do wytrzymałości kości i zębów. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ktoś byłby zmuszony jeść tylko kukurydzę, czułby się dobrze.
 • Kukurydza kojarzona jest wyłącznie z różnymi odcieniami żółtego. Ale w rzeczywistości jej uszy są również białe, czerwone i fioletowe, czarne, a nawet wielokolorowe.
 • Kukurydza jest rośliną jednoroczną i dwupienną, to znaczy na tej samej łodydze, która może osiągnąć wysokość 7 metrów, występują zarówno kwiatostany męskie, jak i żeńskie. Co więcej, łatwo odróżnić jedno od drugiego: u „chłopców” na wierzchu znajduje się trzepaczka, u „dziewcząt” uszy są ukryte w kątach liści. Ale co najciekawsze - roślina ta nie toleruje samotności: owocuje tylko wtedy, gdy jej „krewni” rosną w pobliżu.
 • Dziś z kukurydzy wytwarza się ogromną liczbę różnych produktów - ponad pięćset, i do tego używa się nie tylko ziaren, ale także łodyg i liści oraz skorupy kolb i łodyg. Wyobraź sobie: z tego produktu wytwarza się nie tylko żywność, ale także filtry przemysłowe, pasty oraz tworzywa sztuczne, alkohol i paszę dla zwierząt.
 • Absolutnymi liderami w konsumpcji kukurydzy są oczywiście Meksykanie: ten produkt jest ważną częścią ich narodowej kuchni. Według statystyk jeden Meksykanin zjada do 90 kilogramów kukurydzy rocznie, podczas gdy Amerykanie - o połowę mniej - 40 kilogramów, Hindusi - 4 kilogramy, a Rosjanie - jeszcze mniej.
W naszym kraju kukurydza jest często używana do przygotowywania sałatki krabowej na domowe spotkania, aw sezonie gotowana kukurydza jest sprzedawana na szaszłykach i po prostu nie ma nic bardziej użytecznego. Z kukurydzy lubię gotować kremową zupę, okazuje się, że jest bardzo delikatna i słodka, jeśli dodasz tam również kawałek kremowego sera, okaże się niesamowity. Lubię też zrobić przystawkę z kraba z kukurydzy. Sam krab jest słodkawy, dodajesz do niego gotowaną kukurydzę, polewasz sokiem z limonki, posypujesz kolendrą, chili - i siadasz i kłujesz oba policzki - to pyszne! Możesz także spróbować zrobić kukurydzę z grilla - jest to dość interesująca alternatywa dla zwykłej kukurydzy gotowanej.

Owsianka kukurydziana ze strachatellą, chałwą, świeżymi truskawkami i syropem wiśniowym

 • 40 g kaszy kukurydzianej
 • 250 ml mleka
 • 50 g chałwy
 • 50 g syropu cukrowego (woda z cukrem w stosunku 1: 1)
 • ¼ burrata
 • 4 g smażonych nasion słonecznika
 • 5 sztuk świeżych truskawek
 • sól, cukier - do smaku

Krok 1. Na średnim ogniu w mleku gotuj owsiankę kukurydzianą, aż zgęstnieje. Doprowadź sól i cukier do smaku.

Krok 2. Pokonaj chałwę i syrop cukrowy mikserem, aż będzie gładkie. Zagnieść burrata z uzyskaną masą.

Krok 3. Na talerzu połóż owsiankę, na górze, pośrodku, mieszankę burrata i chałwy. Udekoruj świeżymi truskawkami pokrojonymi na ćwiartki. Podawaj tostowane nasiona słonecznika z góry. W razie potrzeby możesz wlać syrop wiśniowy lub inny do smaku.