Produkt tygodnia: kurki

5 interesujących faktów o kurkach

Kurki rosną w wielu krajach świata: zarówno w naszym kraju, jak iw Europie, Meksyku, Himalajach, USA i Afryce. Na naszych szerokościach geograficznych wielkość czapki grzyba waha się od dwóch do ośmiu centymetrów, w innych krajach mogą być one większe. Największe kurki można zbierać w Kalifornii - jeden grzyb może ważyć średnio funta.

Kurki nigdy nie są tak naprawdę robakami. Chodzi o to, że zawierają substancję zwaną chinomannozą, której wszystkie robaki, robaki, a nawet robaki nie tolerują (dlatego surowe lub suszone grzyby mogą być stosowane jako lek przeciwko robakom).

Skład chemiczny kurki jest naprawdę bogaty: mają tyle witaminy A co marchewki (i, jak wiadomo, zawiera ich dużo). A w tych grzybach jest dużo witaminy C, która odpowiada za układ odpornościowy, a także cynk i miedź, które poprawiają kondycję skóry i pozytywnie wpływają na procesy tworzenia krwi. Na ogół kurki są bardzo korzystne dla zdrowia, ich regularne stosowanie wzmacnia wzrok, pomaga mózgowi i sercu. W tradycyjnej medycynie ten produkt w ogóle nie ma ceny: uważa się, że grzyby te mają działanie przeciwnowotworowe i immunostymulujące.

Kurki nie są zalecane do zamrażania, ponieważ podczas rozmrażania nabierają gorzkiego smaku. Optymalne jest przechowywanie grzybów w postaci wysuszonej. Ale jeśli nadal zdecydujesz się wystawić je na działanie niskich temperatur, podgrzej je, usmaż lub upiecz w piekarniku - pomoże to uniknąć pojawienia się gorzkiego smaku.

Na świecie zbiera się 200 000 ton kurków rocznie. Przywództwo w tej sprawie należy do Łotwy. Nawiasem mówiąc, dziś te grzyby są nie tylko cennym produktem spożywczym, ale także surowcami do produkcji kosmetyków do twarzy i ciała.

Zielona gryka ze smażonymi kurkami i parmezanem

  • 150 g zielonej gryki
  • 20 g parmezanu
  • 50 g pieczarek
  • 50 g boczniaka
  • 40 kurkami
  • 20 g selera
  • 20 g cebuli
  • 5 g koperku
  • 30 g mrożonej słodkiej śmietany

Krok 1. Ugotuj śmietanę. Wymieszaj 200 g śmietany, 20 g cukru, 50 g 33% śmietany w pojemniku i włóż do zamrażarki na co najmniej 4 godziny.

Krok 2. Zagotuj zieloną grykę do aldente.

Krok 3. Smażyć cebulę, seler, grzyby na maśle na średnim ogniu, aż uzyska złoty kolor. Na tym etapie możesz odłożyć niewielką porcję grzybów do dekoracji podczas serwowania potrawy.

Krok 4. Dodaj zieloną grykę, parmezan do garnka i dokładnie wymieszaj.

Krok 5. Podaj naczynie na talerzu. Posyp tartą parmezanem, koperkiem i smażonymi grzybami.