Masywna biżuteria, mini spódniczki, buty na kolanach i inne trendy z lat 60., które są aktualne dzisiaj

Ten okres to świetny okres Paryża jako modnej stolicy, w której pracowali legendarni kreatorzy - Mary Quant, Yves Saint Laurent, Emilio Pucci. Dzięki nim na wiele sposobów doszło do przemyślenia roli kobiety w społeczeństwie, pojawiły się nowe „standardy” piękna, a wraz z nimi nowa moda. Odzież stała się kontynuacją skóry, a pokazanie otwartego ciała nie było już czymś wstydliwym. Ten ostatni z początku był prawdziwym szokiem: normy, które zostały ustanowione przez wiele lat, nadal zmagały się z wyjątkowo krótkimi spódnicami i garniturami spodni na delikatnych ramionach kobiet.

To, co kiedyś było przejawem ostrej reakcji, dziś śmiało organizujemy spotkania biznesowe, w biurze, ubieramy się na przyjęciach i premierach teatralnych. Co zawdzięczamy „huśtawkom lat sześćdziesiątych”?

Kolczyki z akcentem

Masywne kolczyki i klipsy wykonane z metalu i plastiku pozostają absolutnymi masztami w tym sezonie. W latach sześćdziesiątych były noszone na przyjęciach i na co dzień. Pamiętaj tylko o słynnym amerykańskim modelu, muzie artysty Andy Warhola i towarzyskiej Edie Sedgwick, która jest uważana za twórczynię biżuterii akcentującej! Chłopięca fryzura Garsona, jasny makijaż ze strzałkami (wiadomo, że Sedgwick nigdy nie myła twarzy - po prostu zaktualizowała eyeliner o nowe warstwy) i prawdziwe gigantyczne kolczyki, które odnoszą się do ramion.

Minispódniczki

Wynalazek, który zawdzięczamy latom sześćdziesiątym, to spódniczka mini. Francuz ponownie stał się jego autorem - legendarny projektant mody Andre Kurrezh. W tamtych latach popularny stał się nowy typ kobiety, którego personifikacją do dziś jest modelka Leslie Lawson, znana jako Twiggy (w tłumaczeniu „trzcina”). Nastoletnia figura, kruchość, chłopięce fryzury i wyrazisty wygląd podkreślone wydłużonymi rzęsami i strzałami - to właśnie z Twiggy rozpoczął się wszechobecny trend na cienkość, podkreślony przez miniaturowe „dziecięce” spódnice.

Proste sukienki i linia A.

Wraz z wprowadzeniem chłopięcego stylu („Garzon”) i ekstremalnej mini w modzie pojawiają się krótkie sukienki o linii A, a także sukienki z t-shirtami. Te modele są naprawdę warte posiadania, ponieważ idealnie pasują do każdego planu: od codziennego życia w biurze po wieczorny koktajl. Klasyczne modele w duchu lat sześćdziesiątych wyróżniają się lakonicznym stylem, który jest równoważony nadrukami - klasyczną klatką, kropkami, morskimi paskami i blokowaniem kolorów.

Buty metalowe

Dzięki eksploracji kosmosu i zainteresowaniu międzygalaktycznymi przygodami modne stają się futurystyczne motywy. Ważne miejsce zajmują błyszczące materiały o charakterystycznym metalicznym połysku, które pokochają fashionistki po kilkudziesięciu latach, w erze dyskoteki lat 80. XX wieku. Buty Mary Jane na obcasie, klasyczne łódki i modne Kozaki z przelewami metali szlachetnych, możemy bezpiecznie dodać do naszej garderoby. To prawda, że ​​w przeciwieństwie do zbuntowanych lat sześćdziesiątych łączymy je ze zwięzłą odzieżą i akcesoriami bez konkurujących ze sobą tekstur.

Skomplikowane wydruki

Ważnym etapem rozwoju przemysłu w latach sześćdziesiątych była masowa produkcja i dobrobyt przemysłu tekstylnego. Fabryki miały możliwość szycia ubrań z tkanin syntetycznych, które wyróżniały się elastycznością, odpornością na zużycie i umożliwiały eksperymentowanie z kolorowymi i abstrakcyjnymi nadrukami. W kulturze hipisowskiej pojawia się moda na farbowanie krawatów - kolorowe „plamy” na tkaninach, które zostały osiągnięte przy użyciu techniki skręcania i wiązania materiału oraz dalszego zanurzania go w farbie. Kolejnym trendem z lat sześćdziesiątych jest blokowanie kolorów. Jest to połączenie dużych geometrycznych kształtów w różnych kolorach.

Motywy zwierzęce

Lampart, pyton, zebra to ulubione grafiki fashionistek z lat sześćdziesiątych (znów cytujemy styl Edie Sedgwick, która regularnie pojawiała się na imprezach towarzyskich w lampartowym płaszczu). Drapieżniki są niebezpieczne nie tylko na wolności - ten trend nie traci na znaczeniu, jednak należy go ostrożnie stosować. Nacisk w postaci wydruku zwierzęcego na obrazie powinien być jeden. Rozcieńczyć je powściągliwym czarnym lub beżowym wyglądem, a jeśli mówimy o lampartowej sukience - dodaj zwięzłe akcesoria w podstawowych kolorach.

Dżinsy flare

Trend związany z erą lat osiemdziesiątych pojawił się dwie dekady wcześniej. Prawodawcami nowej mody były „dzieci kwiatów”, które nosiły rozkloszowane spodnie z kwaśnymi koszulkami i szorstkie skórzane buty. W tym sezonie ponownie obserwujemy triumfalny powrót rozbłysków i nadal kochamy je za ich „efekty wizualne” - trudno im znaleźć rówieśników pod względem natychmiastowej korekty ich sylwetki.

Kombinezony do spodni

Kolejny rewolucyjny wynalazek lat sześćdziesiątych - spodnie damskie. Wszystko to dzieje się od pierwszej wojny światowej, kiedy kobiety porzuciły sukienki na rzecz wygodnych spodni. Dzisiaj, po nie mniej ostrych ruchach społecznych, spodnie to pierwsze skojarzenie z wizerunkiem mocnych kobiet („silnych kobiet”).

Ogromne ramki

Klasyczne okulary w białych oprawkach, kontrastujące z przyciemnianymi soczewkami, przytłaczają nie tylko strony starych magazynów, ale także kolekcje nowoczesnych marek. Lata sześćdziesiąte wprowadziły modę na niestandardowe formy, oprawki skorupy żółwia i okulary zakrywające połowę twarzy. Podróż w stronę słońca w wariacjach retro jest jeszcze przyjemniejsza!

Prawie każda sezonowa nowość ma korzenie sięgające „zapomnianego starego”. Warto je przywołać, ale jeszcze bardziej interesujące - przynieść je do swojej garderoby!