Etykieta alkoholowa: 5 ważnych zasad

Zasada numer 1: nie zapomnij o aperitifie

Pierwszy to aperitif. Sama nazwa, przetłumaczona z francuskiego, oznacza „odkryć coś”. Jego celem jest rozbudzenie apetytu! Jako aperitif z reguły podawaj lekkie napoje alkoholowe lub bezalkoholowe. Klasyczne - wermut i wytrawne wina lekkie, najczęściej młode. W niektórych szczególnych przypadkach szampan jest podawany jako pierwszy. Niestety ten początek nie jest zbyt korzystny dla trawienia: wszystkie musujące nie przyczyniają się do prawidłowego trawienia pokarmu. Zamiast tego lepiej wybrać wino wytrawne.

Gin może być również aperitifem. Jest dość mocny, dlatego najczęściej podaje się go w postaci koktajli. Nie powinieneś także angażować się w te napoje. W czystej postaci wódkę można również rzadko postrzegać jako składnik aperitifów. Jest zwykle podawany podczas posiłków jako uzupełnienie różnych przekąsek lub gorących potraw.

Jest jeszcze jedna interesująca zasada: jeśli zdecydujesz się podawać koniak lub inny napój jako aperitif, wówczas nie będzie on już mógł stać się strawnym - napojem uzupełniającym posiłek. Etykieta alkoholowa jest ścisła: alkoholu nie można powtarzać.

Zasada numer 2: zakończ streszczeniem

W przeciwieństwie do aperitifu, który poprzedza jedzenie, digestif podaje się na końcu, jakiś czas po posiłku. Zwykle są to mocne duchy mające na celu poprawę trawienia. Czasami skrót jest łączony z herbatą i kawą, ale nie jest to całkowicie poprawne. Digestif jest osobną częścią posiłku. W tym przypadku do zwiększenia stopnia stosuje się alkohol, więc odpowiednie będą tu wina deserowe i wzmocnione, likiery, koniak i Armagnac.

Zasada numer 3: zadbaj o temperaturę napoju i prawidłowy kształt szklanki

Białe wino jest lekkie, ponieważ ma mniej nasycony aromat. Dlatego zwężenie szyjki szkła nie jest konieczne. Ponadto kieliszki do białego wina mają bardziej proste ścianki. Temperatura napoju podczas serwowania wynosi 10-14 stopni. Szklankę wypełnia dwie trzecie lub trzy czwarte. Powinien być trzymany za nogę, aby napój się nie nagrzewał.
Czerwone wino podawane jest w wypukłych szklankach na długiej nodze z zwężoną szyją. Optymalna temperatura wynosi 14-20 stopni, pół szklanki lub dwie trzecie jest wypełnione. Trzymaj szklankę za podstawą, aby wino rozgrzało się od ciepła dłoni.
Kieliszki do szampana można natychmiast odróżnić od potraw na inne napoje. Mają specjalny kształt: wydłużone szkła o bardzo małej średnicy obręczy. Cała reszta to rzeczy projektantów - dla piękna. Szampan jest podawany schłodzony - od 6 stopni. Im droższy szampan, tym cieplej może być na przykład o 2-3 stopnie.
Wódkę podaje się w schłodzonych karafkach, sam napój schładza się do 6-12 stopni. Picie pochodzi również z chłodzonych kieliszków lub kieliszków.
Koniak i whisky podawane są w specjalnych kieliszkach koniakowych, kieliszkach do whisky. Nie są chłodzone, napoje powinny mieć temperaturę pokojową, a następnie są po prostu podgrzewane w dłoniach lub na specjalnych podkładkach grzewczych (koniak), aby otworzyć bukiet napoju.

Zasada nr 4: jedz dobrze

Na poważnych ucztach goście powinni otrzymać kilka różnych win. Istnieje reguła: młode wino podaje się przed starym, a białe - przed czerwonym. Wcześniej istniał stereotyp dotyczący zgodności win z produktami. Uważano, że sucha biel jest dobra dla ryb i owoców morza, ale teraz ta koncepcja jest przestarzała. Błędem jest zakładanie, że białe wino jest używane tylko z rybami, a czerwone wino z mięsem. To nie do końca prawda. Świat wina jest różnorodny, więc teraz możesz delektować się na przykład owocowymi nutami białego wina z przewiewnym sufletem z mięsa indyczego - jest to dopuszczalne. Ale jednocześnie nie należy podawać wytrawnego wina z deserem. Jeśli chcesz poczęstować gości winem na deser lub jakimś słodkim daniem, preferuj słodki deser. W związku z tym należy rozumieć, że słodkie wino nigdy nie jest podawane z głównymi potrawami, to znaczy z mięsem lub rybami - jest to naruszenie etykiety.

Zasada nr 5: podnieś szklanki, dodaj napoje

Uczcie często towarzyszą tosty i kieliszki. W takim przypadku pamiętaj, że żeńskie szkło powinno być zawsze podniesione nieco wyżej niż męskie. Pomimo faktu, że świat biznesu opiera się na zasadzie partnerstwa, a nie relacji płci, zasada ta istnieje jako przypomnienie większego szacunku dla kobiet.

Kolejna ważna kwestia: kobieta nie pije alkoholu, chyba że jest to firma dla dziewcząt, a ty nie masz kelnera ani personelu obsługi. Mężczyzna przy stole musi wziąć na siebie tę odpowiedzialność.

I ostatni: jeśli gość odszedł na chwilę i w tym momencie alkohol jest aktualizowany, w żadnym wypadku nie napełniaj kieliszka, dopóki gość nie wróci!