Jak przechowywać jabłka na zimę

Kiedy ogród hojnie daje dobre zbiory jabłek, gospodynie zadają palące pytanie: jak zachować nie tylko owoce, ale także korzystne substancje zawarte w nich na zimę? W rzeczywistości wszystko jest proste - wystarczy znać niektóre subtelności, które dziś, w przeddzień Apple Savior, dzieli się z tobą.

Jak przechowywać świeże jabłka

Po pierwsze, daleko od wszystkich odmian można przechowywać przez długi czas. Jabłka letnie są do tego całkowicie nieodpowiednie, a jesienne jabłka przetrwają tylko do Nowego Roku bez utraty witamin i smaku. Ale gatunki zimowe nawet wiosną zachwycą Cię swoim aromatem i obecnością składników odżywczych. Dlatego lepiej wybrać najnowsze odmiany do zbioru.

Przygotowanie jabłek do przechowywania

Przed wysłaniem świeżych jabłek do długoterminowego przechowywania należy je starannie posortować. Tylko absolutnie całe owoce, które są pobierane z gałęzi lekko niedojrzałe, bez plam, śladów ptasich dziobów, tuneli czasoprzestrzennych i koniecznie suche, będą dobrze zimować. Resztę upraw, w tym padliny, można zachować w postaci przetworzonej - gotować dżem, wytwarzać sok i suszone owoce. Porozmawiamy również o tym.

Tak więc jabłka są sortowane i wybierane najlepsze kopie. Teraz musisz je ponownie uporządkować i posortować na 3 stosy - małe, średnie i duże owoce. Wyjaśnijmy - nie można przechowywać małych jabłek z dużymi w jednym pojemniku, ponieważ bardziej ciężkie jabłka po prostu pamiętają swoich małych „braci”. Jest jeszcze jeden powód, ale porozmawiamy o tym trochę później.

Wybierz pojemnik do przechowywania jabłek

Pojemnik do przechowywania jest tak dobrany, że chroni jabłka przed uszkodzeniami mechanicznymi i pozwala dobrze przepuszczać powietrze. Idealne są drewniane skrzynie z małymi szczelinami, na przykład młotkowane z łat lub plastikowe, kratowane. Najważniejsze jest to, że pojemniki są absolutnie suche i bez śladów pleśni (czarna powłoka na drewnie lub plastiku).

Idealnie przechowywane jabłka ułożone ze słomą, każdy owoc można również owinąć w zmięty papier (w skrajnych przypadkach - w gazetach) lub posypać suchymi liśćmi dębu lub klonu. Ponadto jako materiał „ochronny” stosuje się: wióry, piasek ogrzewany w piecu, łupiny gryki i starannie wysuszone siano. Pamiętaj, że warstwa dowolnej substancji amortyzującej, z wyjątkiem papieru, nie powinna być mniejsza niż 2 cm.

Jak układać jabłka

Niektórzy ogrodnicy zalecają umieszczenie każdego owocu w 2% roztworze chlorku wapnia przed ułożeniem w pudełkach. Uważa się, że obsługiwane i suszone jabłka są mniej podatne na więdnięcie. Ale w rzeczywistości sama natura tworzy specjalną powłokę na jesienne i zimowe odmiany, która „odpowiada” za bezpieczeństwo. Dlatego nie można myć i wycierać jabłek przed przechowywaniem, w przeciwnym razie zniszczysz ochronny naturalny film.

Przed wysłaniem zapakowanych jabłek do przechowywania podpisz pojemnik, to znaczy zaznacz, gdzie są najmniejsze owoce, gdzie są średnie i gdzie są duże. A jeśli chcesz zjeść jabłko, najpierw otwórz pudełko z małymi owocami - szybciej tracą wilgoć, więc musisz je najpierw zjeść. Następnie przejdź do największego - są bardziej podatne na rozkład. I tylko okazy średniej wielkości spokojnie trwają do wiosny, oczywiście, jeśli są odpowiednio przechowywane.

Gdzie przechowywać jabłka

Dobrze wentylowana piwnica jest uważana za idealne miejsce do przechowywania, a pudełka nie powinny być umieszczane na podłodze, ale na półkach, z dala od ziemniaków, czosnku i cebuli - bliskość tych warzyw negatywnie wpływa na aromat jabłek. Temperatura w pomieszczeniu, w którym umieścisz plony, powinna wynosić od 0 do 7 stopni, a wilgotność względna - 70-80%.

Jeśli smak jest dla Ciebie ważny w dżemie jabłkowym, a nie idealny wygląd, możesz wziąć dla niego niezbyt wysokiej jakości owoce, ale musisz wyciąć wszystkie tunele czasoprzestrzenne i zmięte strony. Warto oczyścić i nasiona. Więc zaczynamy gotować.

Pokrój jabłka w plasterki, wlej cukier na bazie 1x1, to znaczy, że na kilogram obranych owoców pobiera się 1 kg granulowanego cukru. Odstawić na kilka godzin, aż pojawi się sok, rozpalić powoli, doprowadzić do wrzenia i gotować, mieszając, przez 5-7 minut. Usuń dżem z pieca, przykryj ręcznikiem, pozostaw na około 8 godzin, a następnie ponownie podgrzej, gotuj, ostudź.

Klasyczny dżem jabłkowy warzy się w trzech zestawach - jest gotowy, gdy kropla się nie rozprzestrzenia, plasterki jabłka są równomiernie rozmieszczone w syropie, a jest przezroczysty i złoty. Następnie dżem wlewa się do sterylizowanych słoików i albo zwija, albo zamyka za pomocą skręcanych pokrywek.

Możesz przygotować sok jabłkowy, taki jak dżem, z owoców niespełniających norm, po usunięciu wszystkich uszkodzonych miejsc i rdzenia. Pokrój jabłka na kawałki odpowiedniej wielkości, przepuść je przez sokowirówkę i przefiltruj sok przez gazę (wtedy możesz zrobić naleśniki z miąższu i ciasta).

Następnie wlej sok do emaliowanej patelni, dodaj cukier do smaku lub w ilości 3-4 łyżek stołowych na 1 litr płynu (jeśli jabłka są bardzo słodkie, nie możesz umieścić cukru), zagotuj, usuń pianę, gotuj na średnim ogniu nad 3 minuty i wlać do wysterylizowanych słoików. Zakręć lub zamknij zakrętkami, owinąć czymś ciepłym, ostudzić i wyczyścić w ciemnym miejscu, można to zrobić w temperaturze pokojowej.

Oczywiście, jeśli nie planujesz przechowywać soku przez całą zimę, nie musisz go gotować - wyciskać, pić i cieszyć się jasnym aromatem. W razie potrzeby włóż resztki do lodówki do szklanego słoika - w ciągu 2 dni napój nie straci swoich korzystnych właściwości.

Suszone jabłka

Inną opcją zachowania plonu jabłek, a jednocześnie zawartych w nim korzystnych substancji, jest suszenie. Dojrzałe owoce dowolnej jakości są również odpowiednie dla niej, co najważniejsze, usuwają wszystkie tunele czasoprzestrzenne, wgniecenia i inne obrażenia. Następnie umyj jabłka, obierz je i za pomocą specjalnego urządzenia wyciągnij rdzeń. Pokrój je w kółka i wypełnij je lekko osoloną wodą przez 10 minut (na litr - 1 łyżka. Łyżka soli), a następnie suszone owoce staną się jasne i będą wyglądać wyśmienicie.

Jabłka to magazyn witamin i minerałów, które są dobrze konserwowane w świeżych i suszonych owocach, a dżem jest bogaty w pektyny. Tak więc zimą te owoce, spożywane w dowolnej formie, wzmocnią twoją odporność i ochronią cię przed niedoborem witamin i przeziębieniem. I oczywiście jest po prostu bardzo smaczny, więc jeśli masz dobre zbiory, nie bądź zbyt leniwy, aby zbierać jabłka na przyszłość.