Jak wybrać buty dziecięce?

Wielu rodziców jest przekonanych, że buty dziecięce należy dobierać szczególnie ostrożnie. I nie na próżno, ponieważ rozwijająca się dziecięca noga może być łatwo zdeformowana, jeśli włożysz ją w niewygodne buty, a to obarczone jest wieloma negatywnymi konsekwencjami w przyszłości ( płaskostopie , skolioza ).

przygotował rekomendacje dla mam i tatusiów, za pomocą których mogą łatwo wybrać buty dla swojego malucha.

W jakim wieku dziecko powinno kupować buty?

Pediatrzy powinni kupować pierwszą parę butów dopiero po tym, jak dziecko zacznie chodzić.

Po pierwsze, wiele dzieci stawiając pierwsze kroki, czuje się bardziej pewnie w butach, a ponadto odpowiednio dobrane buty nie pozwalają dziecku na powrót. A po drugie, nawet zakładając buty przez co najmniej dwie godziny dziennie (pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane), stopniowo przyzwyczajasz go do ciągłego noszenia butów.

W przypadku dzieci w wieku poniżej jednego roku buty są bezużyteczne; wyjątkiem są tylko specjalne buty ortopedyczne przeznaczone do noszenia przez lekarza.

Zasady montażu

Przed zakupem powinieneś określić rozmiar nóg dziecka. Dla wygody wykonaj „ślad” nóg dziecka. Aby to zrobić, załóż skarpetki na nogi dziecka, zakreśl je ołówkiem na tekturze i wytnij. Pamiętaj, aby wykonać „ślad” obu nóg dziecka, ponieważ rozmiar stóp może się różnić.

Możesz umieścić te wzory w butach, które lubisz, aby określić, czy buty są odpowiednie dla długości i szerokości. Dzięki temu nie wyczerpujesz dziecka nadmiernym dopasowaniem, a także oszczędzasz czas i energię.

Nawiasem mówiąc, przed zakupem butów należy zmierzyć! Pomiędzy palcami a czubkiem buta powinna znajdować się przestrzeń około półtora centymetra. Dotyczy to zarówno butów zimowych, jak i letnich. W lecie, z powodu upału, noga może puchnąć i odpowiednio zwiększyć rozmiar. A zimą ten „dodatkowy” centymetr nie pozwoli zamarznąć nogom.

Ponadto podczas chodzenia stopa osoby lekko się rozciąga. Mały test pomoże określić tę przestrzeń - spróbuj włożyć palec między tył buta a piętę (mały palec jest lepszy, ponieważ jego grubość wynosi zaledwie około 1 cm).

Zwróć uwagę na pełnię stopy, tak zwany wzrost. Buty nie powinny być zbyt wąskie, w przeciwnym razie krążenie krwi zostanie zakłócone. Ponadto, jeśli są to buty zimowe, dziecko w nim zamarznie. A jeśli buty będą zbyt szerokie, noga będzie stale „wypadać” z buta i nie będzie mieć podparcia.

Buty odpowiednie do kompletności są usuwane i zakładane bez wysiłku. Obecnie prawie wszyscy producenci w tym samym rozmiarze produkują buty o różnej kompletności: wąskiej, średniej i szerokiej. Wiele modeli butów jest wyposażonych w rzepy lub zapięcia, które pozwalają dostosować kompletność buta.

Zakładanie butów dla dziecka musi zawsze znajdować się w pozycji stojącej, ponieważ ciężar ciała wydłuża stopę o około 6 mm i na obu nogach. Próbowanie najlepiej wykonać po południu, nogi puchną lekko i zwiększają objętość.

Poproś malucha, aby spacerował po korytarzu w nowej sukience. Zwróć uwagę na jego chód, czy się zmieniła.

Nigdy nie kupuj butów dziecięcych.

Po pierwsze, chodząc w butach o kilka rozmiarów większych, nogi dzieci poddawane są większemu obciążeniu, a dziecko bardzo szybko się męczy.

Po drugie, zbyt luźne buty przyczyniają się do pojawienia się odcisków na nogach, a także z powodu prób „utrzymania” butów na nogach, chód staje się tasowaniem, co może stać się nawykiem w przyszłości. Zbyt duże buty zimowe w ogóle nie ogrzewają nóg dziecka.

Nie używaj butów „odziedziczonych” od rodzeństwa, nawet jeśli wyglądają jak nowe. Faktem jest, że podczas noszenia butów poprzednie dziecko deformuje wnętrze buta pod rysami jego stopy. Dlatego, aby utrzymać stopę w prawidłowej pozycji, takie buty nie mogą już.

Ogromną rolę odgrywa wygląd obuwia dziecięcego . Pod każdym względem musi spełniać wymogi jakości i bezpieczeństwa.

Wybór odpowiednich butów dla dziecka!

Nubuk jest alternatywą dla skóry dla aktywnych dzieci. Z czasem na skórze mogą pojawić się zadrapania i otarcia, podczas gdy nubuk jest bardziej trwały, a wady są prawie niewidoczne. Zamszowe buty są również dobre, ale tylko na suchą pogodę.

Jeśli chodzi o styl, dla najmniejszych wybierz buty do kostki, zapinane na rzepy lub sznurowane (ten rodzaj zapięć zapewni nogom bezpieczne dopasowanie). Dla wygody dziecka na górnej krawędzi buta powinien znajdować się mały miękki wałek, który ochroni stopę przed otarciem.

Ponadto plecy powinny ściśle przylegać do pięty i być wystarczająco wysokie. Dotyczy to zarówno letnich, jak i zimowych butów. Nawiasem mówiąc, możesz kupić letnie buty z otwartą piętą dla dziecka tylko od 4 lat.

Możesz sprawdzić, czy podeszwa jest idealna dla elastyczności i sztywności, zginając bagażnik na pół. Jeśli łatwo się zgina, takie buty są odpowiednie dla dziecka.

Ponadto podeszwa buta powinna być rowkowana. Nie kupuj płaskich butów dla swojego dziecka; wślizgnie się w nie. W nowoczesnych butach dziecięcych podeszwa wykonana jest z mikroporowatej gumy, a także z poliuretanu. Te materiały mają tylko powyższe cechy.

Kupując wysokiej jakości i odpowiednie buty, zapewnisz swojemu dziecku nie tylko bezpieczeństwo i komfort na każdy dzień, ale także zapewnisz prawidłowe uformowanie stóp, a tym samym prawidłowy rozwój i zachowanie zdrowia kręgosłupa i całego układu mięśniowo-szkieletowego.