Gałka muszkatołowa

Przyprawę tę otrzymuje się poprzez przetworzenie orzechów gałki muszkatołowej. W sprzedaży można znaleźć całe orzechy, a także gotowy proszek z nich. Uważa się, że cały orzech zachowuje lepszy smak, wystarczy go wcierać na zwykłej tarce i można go dodać do naczynia.

Gałka muszkatołowa jest stosowana dość szeroko, ale częściej w przygotowywaniu mięsa i słodyczy. Jednak najważniejszą zasadą przy stosowaniu tej przyprawy jest to, że jej dawka powinna być minimalna. Lepiej jest dodać proszek po obróbce cieplnej naczynia, ponieważ gdy zacznie się nagrzewać, staje się bardzo gorzki, chociaż podczas przygotowywania wypieku dodaje się go do ciasta w niewielkiej ilości.

Gałka muszkatołowa ma subtelny, ale mocny aromat, jest w stanie przerwać zapach innych przypraw, dlatego jej dawkowanie jest tak ważne. Szybkość dodawania zakładek do porcji wynosi 0,1 g. Gałka muszkatołowa dobrze komponuje się z czarną, ziele angielskie, koperkiem, imbirem , bazylią, kardamonem, kolendrą, majerankiem, cynamonem , tymiankiem, kminkiem, miętą pieprzową i oregano.

Ta przyprawa jest dobra do potraw z cielęciny, wieprzowiny, ryb i jajek, sosów i nadzień. Dodaj gałkę muszkatołową do mielonego mięsa, gotowanych warzyw i tłuczonych ziemniaków, a także niektórych pierwszych dań.

Gałka muszkatołowa zawiera witaminy i użyteczne składniki, działa tonizująco i immunomodulująco i przypisuje się jej właściwości przeciwzapalne. Jednak ta przyprawa jest podstępna, ponieważ niewielkie przedawkowanie może prowadzić do zmiany świadomości i zatrucia organizmu.

Przepis na gałkę muszkatołową

Chałwa z gałki muszkatołowej

Produkty:
2,5 szklanki mleka
1 szklanka cukru
1/3 łyżeczki mielony szafran
1,2 łyżeczki starta gałka muszkatołowa
2 łyżki rodzynki bez pestek
5-6 obranych orzechów laskowych
200 g masła
1 szklanka semoliny

Gotowanie:
Zagotuj mleko, wlej do niego cukier, przyprawy, umyte rodzynki i ponownie zagotuj.
Usmaż orzechy laskowe na maśle i zmiażdż w moździerzu.
Pokrój masło na małe kawałki, włóż do patelni i roztop, a następnie wlej semolinę i smaż przez 10 minut, nie zapominając o mieszaniu. Zmniejszyć ciepło i wlać cienki strumień mleka. Wlać orzechy, przykryć patelnię pokrywką i gotować przez około 3 minuty, aby wchłonąć płyn.
Połóż gotową chałwę na talerzu i podawaj na ciepło.

Zdjęcie Oksana Nischuk