Mlecz

W niektórych krajach mniszek lekarski jest uprawiany na specjalnych plantacjach, dla nas kraj to mniszek lekarski, podobny do zwykłej trawy. Jednak natura obdarzyła tę roślinę bardzo przydatnymi właściwościami, więc nie należy jej ignorować.

Mniszek lekarski zawiera minerały, garbniki, białka, inulinę roślinną. Liście mniszka lekarskiego zawierają wapń, potas, żelazo, fosfor, witaminy A, B, C, a pyłek zawiera pierwiastki śladowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Jest dobry w sałatkach , dżem robi się z jego kwiatów, czasem nawet dodaje się je do zup i płatków śniadaniowych, a napoje są przygotowywane. Mniszek lekarski należy do tej samej rodziny co cykoria , a jego wysuszony korzeń jest również zdrowym substytutem kawy.

Przepisy Dmuchawiec

Przepisy Dmuchawiec

Produkty:
10 kwiatów i 3 liście mniszka lekarskiego
1 cebula
2 łyżki ryż
1 łyżka posiekanej zielonej cebuli
0,5 l mleka i wody

Gotowanie:
Ryż, spłucz, dodaj wodę, zagotuj, dodaj posiekaną cebulę, zieloną cebulę . Gdy ryż stanie się miękki, wlej mleko i natychmiast usuń z ognia. Umieść pokrojone liście i kwiatostany mniszka lekarskiego w gulaszu i podawaj.

Produkty:
150 g liści mniszka lekarskiego
30 g rodzynek lub posiekanych suszonych moreli
10 g cukru
50 g kwaśnej śmietany
1 jajko

Gotowanie:
Skórki głowy niezbyt drobno posiekane liście z wrzącą wodą, wymieszać z rodzynkami (suszone morele), cukrem, śmietaną i odrobiną soli. Moczyć sałatkę przez 3-5 minut na zimno, przenieść do salaterki i udekorować kręgami jajka na twardo i całymi liśćmi mniszka lekarskiego.